HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-03-2021 tarihinde, 14:43 saatinde eklendi
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu?
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu?
ABD Başkanı Biden’in Rusya Başkanı Putin’e “katil” demesiyle ilgili tepkiler sürüyor.

YDH / Rusya- Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Biden’in Putin’e “katil” demesiyle ilgili açıklama yaptı. Peskov’un, Kremlin’in itidalini korumaya çalıştığını göstermesi dikkat çekiciydi. Biden’in açıklamaları için “çok kötü” diyen Peskov, iki ülkenin tarihinde böyle bir beyanat görülmediğini hatırlattı, bu durumun Amerikan başkanının Rusya ile ilişkileri düzeltmeyi planlamadığını gösterdiğini bildirdi ve karşılıklı ilişkilerin “çok kötü” olduğunu söyledi.

Peskov, Rusya’nın hangi cevabi adımları atacağı sorusuna karşılık da “yapacakları bir takım şeyler olduğu” cevabını verdi.

Peskov, “ABD ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi de mümkün mü?” şeklinde bir soruya karşılık ise, bu konuda başka ekleyecek bir şeyi olmadığını söyledi ve şöyle dedi: “Formülasyonumuzu netleştirelim: Elçi görüş alışverişi, Rusya-Amerika ilişkilerinin revizyonu için Rusya’ya çağrıldı.”

Komünist Partisi Genel Sekreteri Gennadiy Zyuganov da Biden’in sözlerinin provokasyon ve “ABD tarihinde görülmemiş bir diplomatik hödüklük” olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Washington’un iki yıldır karşılıklı ilişkileri bilinçli olarak çıkmaza sürüklediğini söylemişti.

Rusya tarafı itidalini korumaya çalışırken en çarpıcı açıklamalardan biri de dışişlerinde etkili senatörlerden Aleksey Puşkov’dan geldi. Puşkov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bugünkü şartlarda ABD ile ilişkilerde hiçbir düzelme mümkün değil. Biden bilinçli ve planlı bir şekilde ilişkileri sertleştirme yoluna gitti ve doğrudan kişisel hakaretlere geçti; bunun örneği görülmemiştir ve kesinlikle kabul edilemez.”

Bu arada Rusya’nın Washington büyükelçisinin 20 Mart’ta Moskova’ya ulaşacağı açıklandı.

Putin: Biden'e şifa diliyorum

Putin de Biden’in kendisine katil demesiyle ilgili öğleden sonra ilk defa açıklamada bulundu. Bu ilginç, diplomasi becerisini olduğu kadar dünden beri Biden’in akıl sağlığını öne çıkarma eğilimini tamamlayan açıklamada şöyle dedi: “Amerikalı meslektaşımın beyanatına gelince. gerçekten onun da dediği gibi şahsen tanışıyoruz. Ona ne cevap verirdim? Ona derdim ki: ‘Sağlıkla kalın!’ Ona sağlık dilerdim.” Putin, sözlerinde “istihza, şaka olmadığını da” vurguladı.

Putin'in sözlerini tam çevirisi şöyle:

"Hatırlıyorum, çocukluğumda dışarıda birbirimizle kavga ettiğimizde, 'Kim başkasına ne isim koyuyorsa adı odur,' derdik. Bu tesadüf değil, sadece çocukların şakalaşması değil. Bundaki anlam çok derin, psikolojik. Bir başkasında her zaman kendi niteliklerimizi görürüz ve onun tıpkı bizim gibi olduğunu düşünürüz. Ve bundan yola çıkarak onun eylemlerini değerlendiririz ve notumuzu veririz.

Eğer bu konu hakkında daha geniş konuşacaksak şunu da söylemek isterim. Her halkın, her devletin tarihinde pek çok ağır, dramatik ve kanlı hadise vardır. Ama başka insanları hatta başka devletleri değerlendirirken daima aynaya bakar gibi oluruz. Kendimizi daima böyle görürüz."

Hemen arkasından da, Amerikan rejimi içinde şerefli ve düzgün insanlar olduğunu ve Rusya’nın onlara yaslanacağını söyledi. Putin’in sözlerinde, Rusya’nın ancak kendisi için avantajlı şartlarda Washington ile çalışacağını vurgulaması da dikkat çekiyordu: "Onların, gelişmemizi durdurmak için bütün çabalarına rağmen bizi hesaba katmaları gerekecek. Yaptırımlara, hakaretlere rağmen."

Putin’in konuşmasında dikkat çeken bir başka yan da, ABD’deki “Black Lives Matter” hareketini, ABD tarihindeki soykırımla ilişkilendirmesiydi. Putin şöyle dedi:

“Avrupalıların Amerika kıtasını mülk edinmeleri, yerli nüfusun yok edilmesiyle, bugün denildiği gibi soykırım ile, Kızılderili kabilelerinin doğrudan doğruya soykırımıyla ilişkiliydi. Bunu da çok zalim, büyük, ağır bir kölelik, köle edinme dönemi takip etti.”

Putin, bütün bunların günümüzde de ABD’deki hayata eşlik ettiğini belirtti ve “Değilse Black Lives Matter hareketi nereden çıktı?” diye sorarak ekledi: “Afroamerikalılar hâlâ adaletsizlikle karşılaşıyorlar.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov’dan Araplara Filistin dersi 05-05-2021 tarihinde eklendi
Patruşev: HTŞ’nin Kırım’daki terörist saldırısı önlendi 14-04-2021 tarihinde eklendi
Biden ile Putin arasında telefon görüşmesi 13-04-2021 tarihinde eklendi
Erdoğan ve Putin Montrö meselesini görüştü 09-04-2021 tarihinde eklendi
Montrö tartışmalarının Rusya basınındaki yankıları 08-04-2021 tarihinde eklendi
Rusya'dan Hizbullah’a: Suriye’de kalmanızı istiyoruz 06-04-2021 tarihinde eklendi
Peskov: ABD’den dayatma dilini kabul etmeyeceğiz 31-03-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Amerika 20 günde 500 kamyon petrol ve tahıl çaldı 31-03-2021 tarihinde eklendi
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu? 18-03-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Biden’a cevap: Bu bir histeri nöbeti 18-03-2021 tarihinde eklendi
Güncel
00:27 (05.05.2021)
El Meyadin: Netanhayu, hükümet kurmakta başarısız olduğunu belirterek hükümet kurma görevini cumhurbaşkanına iade etti.
00:42 (22.04.2021)
ISNA: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Natanz'a gelişmiş santrifüjler kurulduğunu teyit etti.
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım