Erbil’deki ABD üssüne İHA ve roket saldırısı

img
Erbil’deki ABD üssüne İHA ve roket saldırısı YDH

Erbil havaalanı yakınındaki Amerikan üssüne insansız uçakla saldırı yapıldığı bildirildi.
YDH- Iraklı direniş gruplarına yakınlığıyla bilinen Sabereen News telegram kanalı, Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de birkaç patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

Katar’ın el-Cezire televizyonun haberine göre ise Irak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığını konuyla ilgili bir açıklama yaparak Erbil havaalanında Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu üssün bomba taşıyan bir insansız uçakla vurulduğunu belirtti.

Sabereen News saldırıdan sonra Erbil’deki Amerikan konsolosluğuna ve havaalanına giden yolların kapatıldığını bildirdi.

Irak Kürdistan Bölgesi içişleri bakanlığı yaptığı açıklamada insansız hava arcıyla yapılan saldırı sonucu havaalanı içerisindeki bazı binalarda maddi hasar meydana geldiğini belirterek bomba yerleştirilmiş insansız uçağın nereden havalandığının tespit edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Öte yandan Irak Kürdistan Bölgesi terörle mücadele birimi, Erbil havaalanına bir roket atıldığını açıkladı.

Kürdistan 24 televizyonuna konuşan Erbil Valisi Ümid Hoşnav ise operasyonu bir terörist saldırı olarak niteledi ve atılan roketin Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun üssüne yakın bir noktaya isabet ettiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil uluslararası havaalanına saldıranların cezalandırılacağını belirterek Irak ordusunun resmi bir parçası olmayan tüm silahlı grupların Kürdistan Bölgesi sınırlarını terk etmesi gerektiğini söyledi.