Bağdat ve Erbil, bütçe konusunda anlaştı

img
Bağdat ve Erbil, bütçe konusunda anlaştı YDH

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bütçesi konusunda Bağdat’la anlaşmaya vardıklarını açıkladı.
YDH- ISNA haber ajansının bildirdiğine göre Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada merkezi hükümetle bütçe konusunda anlaştıklarını söyledi.

Mesrur Barzani, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile Erbil ve Bağdat ilişkileri konusunda devam eden müzakereleri ele alan bir görüşme yaptıklarını belirtti ve “Ocak 2021’den itibaren Kürdistan Bölgesi’nin payına düşen bütçenin verilmesi konusunda Bağdat’la anlaşmaya vardığımızı açıklamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan Bölgesi, bütçe, tartışmalı bölgelerin statüsü, sınır kapılarının yönetimi, Peşmerge güçlerinin maaşları gibi konular başta olmak üzere birçok konuda görüş ayrılıkları yaşıyor.

Kürdistan Bölgesi, Irak merkezi hükümetini haklarını vermemekle suçlarken, Irak merkezi hükümeti de Kürdistan Bölgesi yönetimini merkezi hükümete bağlı özerk bir bölge olmasına rağmen bağımsız bir devlet gibi davranmaya çalışmakla suçluyor.