HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
17-06-2021 tarihinde, 02:27 saatinde eklendi
Suudilerin Yemen’e taviz teklifi ABD’yi harekete geçirdi
Suudilerin Yemen’e taviz teklifi ABD’yi harekete geçirdi
Suudilerin ateşkes yapabilmek için Yemen’e Umman aracılığıyla yeni tavizler vermeyi teklif etmesi üzerine Amerikan temsilcisi Riyad’ı ziyaret ediyor.

YDH- Saudi Leaks sitesinin haberine göre üst düzey bir Suudi kaynağı, Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’ın Sana hükümetine bağlı Yemen ordusu ile ateşkes yapabilmek için yeni tavizler vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Saudi Leaks’e açıklamada bulunan üst düzey Suudi kaynağı, Muhammed bin Salman’ın son olarak geçen hafta Yemen’e giderek Ensarullah hareketiyle görüşen Umman heyeti gibi uluslararası arabulucular aracılığıyla, ateşkes karşılığında Yemenlilere yeni tavizler teklif ettiğini söyledi.

İsmi açıklanmayan kaynak, Umman heyetinin Suudi Arabistan’dan Sana hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi Arabistan’a saldırılarına son vermesi ve müzakere masasına oturması karşılığında Ensarullah Hareketine birkaç resmi taviz ilettiğini söyledi.

Habere göre Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman, Ensarullah Hareketine kontrolü altında tuttuğu bölgeleri yeniden imar etmesi için onlarca milyar dolar para ve Ensarullah Hareketi’nin Yemen’in kuzeyindeki egemenliğini tanıma teklifinde bulundu.

Ensarullah Hareketi’nin bu teklifi olumlu karşıladığını belirten Suudi kaynak, Ensarullah liderlerinin bununla birlikte Sana havaalanının ve Hudeyde limanının açılmasını insani bir hak olarak şart koştuğunu söyledi. 

Umman heyetinin Yemen’in başkenti Sana’dan ayrılmasının ardından İran Meclis Başkanlığı Dış İlişkiler Yetkilisi Hüseyin Emir Abdullahiyan, "Suudi Arabistan, Yemen savaşındaki kayıplarını müzakere masasında telafi edemeyecek" dedi. 

Abdullahiyan, ayrıca Yemen'deki krize çözüm bulunması için Yemenli tüm siyasi partilerin katılımıyla gerçekleşecek bir Yemen ulusal diyaloğu kurulması gerektiğini söyledi.

BM Temsilcisi Martin Griffiths de Yemen meselesindeki görevinin kalan döneminde Yemen'deki kuşatmanın kaldırılması ve ateşkesin sağlanması umudunu dile getirdi. 

Amerika devreye girdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni gelişmeler ışığında yaptığı açıklamada, Amerika’nın Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking'in Mansur Hadi hükümeti ve üst düzey Suudi yetkilileri ile Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile görüşmek üzere Riyad'a gideceğini bildirdi. 

Açıklamaya göre, ABD Özel Temsilcisi Lenderking, “Yemenlilere yardım sağlamanın tek yolu olan Yemen düzeyinde kapsamlı bir ateşkese ulaşmak için" ortaya konan son çabaları görüşmek üzere Riyad’a gidecek. 

Lenderking’in "temel malların ve insani yardımın Yemen'in tamamına serbestçe akışı için baskı yapmaya" devam edeceği belirten Amerikan Dışişleri Bakanlığı, "Güney Yemen'de istikrar, güvenlik ve refah için” Riyad Anlaşması'nın uygulanmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca Umman Sultanlığının barışı destekleme çabalarından övgüyle söz edildi. 

Saudi Leaks’ın haberine son olarak Suudi Veliahdı Bin Salman’ın, İran'ın bölgedeki davranışlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda Washington ile görüş ayrılıklarını gidermek amacıyla Tahran'a karşı daha uzlaştırıcı bir tavır aldığına dikkat çekti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudi koalisyonu Aden’de 200 evi ateşe verdi 18-10-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı silahlar IŞİD’de çıktı 05-10-2021 tarihinde eklendi
İhvan, bazı ülkelerdeki faaliyetlerini durduruyor 05-10-2021 tarihinde eklendi
BM, Yemen’e Amerikan ürünü bozuk gıda gönderdi 03-10-2021 tarihinde eklendi
Mısır’da iki İhvan üyesi için idam kararı 27-09-2021 tarihinde eklendi
Yemenliler ABD casus uçağını düşürdü 27-09-2021 tarihinde eklendi
Sanaa hükümeti güçleri Marib’de bir üssü daha aldı 27-09-2021 tarihinde eklendi
El-Beyda, Sanaa hükümetinin kontrolünde 23-09-2021 tarihinde eklendi
Güney Yemen’den olağanüstü hal 16-09-2021 tarihinde eklendi
‘ABD, artık Körfez Araplarını himaye etmek istemiyor’ 07-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım