Barzani: PKK’dan Kürdistan’ı terk etmesini istiyoruz

img
Barzani: PKK’dan Kürdistan’ı terk etmesini istiyoruz YDH

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil’in aradaki sorunları diyalogla çözmek için PKK ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.
YDH- ISNA haber ajansının bildirdiğine göre Irak Kürdistan bölgesi Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, partisinin Duhok kentindeki seçim bürosunda açıklamalarda bulundu.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin sorunlarından bahseden Neçirvan Barzani, PKK’nın varlığının da Irak Kürdistan Bölgesi’nin sınır bölgelerinin yeniden imar edilmesine engel olduğunu söyledi.

Neçirvan Barzani, IŞİD’e karşı sürdürülen savaşın, Irak merkezi hükümetinin Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini azaltmasının ve Suriye ile Irak’ın çeşitli bölgelerinden 2 milyondan fazla mültecinin gelmesinin Kürdistan Bölgesinin yeniden yapılandırılmasını ve imarını durdurduğunu söyledi.

Bölgenin sorunlar arasında PKK’nın varlığını da sayan Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nin karşı karşıya olduğu sorunlardan biri de PKK’nın topraklarımızdaki varlığıdır. Türkiye karşıtı bu parti, Kürdistan’ın sınır bölgelerinin yeniden imar edilmesini engelliyor” dedi.

Erbil yönetiminin PKK ile görüşmelere hazır olduğunu belirten Neçirvan Barzani, “PKK’dan Kürdistan Bölgesi’nden çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

Mevcut sorunların Kürdistan Bölgesi’ndeki kalkınmanın tamamen durduğu anlamına gelmediğini belirten Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin geleceği konusunda iyimser olduğunu vurguladı.