HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
04-11-2021 tarihinde, 12:18 saatinde eklendi
Vietnam: Durdurulan gemiyle ilgili olarak İran’la görüşüyoruz
Vietnam: Durdurulan gemiyle ilgili olarak İran’la görüşüyoruz
Vietnam dışişleri bakanlığı, dün Devrim Muhafızları tarafından Umman Denizi’nde durdurulan gemiyle ilgili olarak İran’la müzakere halinde olduklarını açıkladı.

YDH- Fars haber ajansı, dün Devrim Muhafızları Ordusu tarafından Umman Denizi’nde durdurulup İran kara sularına çekilen geminin Vietnam’a ait olduğunu belirterek Vietnamlı yetkililerin gemiyle ilgili olarak İran’la müzakerelere başladığını bildirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın ihraç ettiği petrolü taşıyan bir geminin Amerikan ordusu tarafından durdurulup yükünün başka bir gemiye yüklendiğini ve bu geminin bilinmeyen bir rotaya yönlendirildiğini belirtip söz konusu gemiyi Umman Denizi’nde durdurmuş ve İran karasularına çekmişti.

Bölgedeki Amerikan donanması 5 savaş gemisi ile söz konusu geminin Devrim Muhafızları tarafından İran kara sularına çekilmesini engellemeye çalışmış; ancak bunu başaramamıştı.

Associeted Press haber ajansına konuşan iki Amerikalı yetkili ise dün yaşanan olayı İran’ın Vietnam’a ait bir petrol tankerine el koyması şeklinde açıkladı.

Amerikalı yetkililer, İran’ın Vietnam bayraklı bir gemiyi Umman Denizi’nde durdurup gemiye el koyduğunu ve geminin hala Bender Abbas limanında tutulduğunu söyledi.

Haber sonrası açıklamada bulunan Vietnam Dışişleri Bakanlığı, geminin 26 personelinin sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek yaşanan gelişmeyle ilgili olarak İran’la müzakerelerin başladığını ifade etti.

Fars haber ajansı, geminin durdurulması ile ilgili olayı Amerika ve İran bakış açısı ile şöyle anlattı:

“Associeted Press’in isimlerini açıklamadığı Amerikalı yetkililer, Devrim Muhafızları Ordusu’nun Ekim ayı sonlarında Vietnam bayraklı bir gemiyi Umman Denizi’nde durdurduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları, haberi dün açıklandığı üzere terörist Amerikan ordusu donanmasıyla karşı karşıya geldiği operasyonda geçen hafta Sothys adlı Vietnam bayraklı bir gemiyi durdurdu. Bundan daha önce Amerikalı teröristler, İran’a ait bir tankeri durdurup içindeki petrolü söz konusu Vietnam tankerine yükleyerek bilinmeyen bir yöne götürmekteydi.  

Kara sularının ötesinde Devrim Muhafızları yüzer birlikleriyle donanma hava komandolarının ve insansız uçak birliklerinin desteğiyle icra edilen operasyonda Amerikalı teröristler çok sayıda savaş gemisi ve hava aracıyla geminin durdurulmasını engellemek için müdahale etmek istemiş; ancak Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetlerinin kararlılığı karşısında başarısız olmuşlardır.

Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetlerinin bu operasyonu, Amerika’nın haftalardır Fars Körfezi ve Umman Denizi’nde yeni gerginlikler çıkarmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşmiştir. Onların bombardıman uçaklarının Fars Körfezi üzerindeki uçuşları, bu iddianın bir kanıtıdır. İran her zaman deniz ticaretinin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulamakta ve güvenliğin herkes için olması gerektiğini belirtmektedir.

Bununla birlikte Amerika, bu operasyonda geminin durdurulmasını engellemek için azami çaba sarf etmiş ve aralarında gelişmiş muhriplerin de bulunduğu çok sayıda savaş gemisini temas hattı yakınına göndermiştir. Ancak Devrim Muhafızlarının kararlılığı sayesinde her zaman yaşanan sahne gerçekleşmiş ve olay, onların yenilgisiyle sonuçlanmıştır.”

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Tahran’da düşman çatlatan zirve 20-07-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
İran: Suriye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz 21-06-2022 tarihinde eklendi
İsrail, suikast sonrası diken üstünde 25-05-2022 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım