HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-11-2021 tarihinde, 13:13 saatinde eklendi
İsrail basını Ganzt’ın evindeki İran casusu konusunda kaygılı
İsrail basını Ganzt’ın evindeki İran casusu konusunda kaygılı
İsrail basını, Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evinde çalışırken İran hesabına casusluk yapmaktan dolayı tutuklanan şahsın sanılandan çok daha fazla veri sızdırmış olabileceğine inanıyor.

YDH- Irkçı İsrail rejimini istihbarat servisine yakınlığıyla tanınan Debka internet sitesi, İran’ın İsrail’de genelkurmay başkanlığı da yapmış olan savunma bakanının evine casus sokmasının iç istihbarat servisi olan Şinbet’teki bir aksaklıkla açıklanamaz olduğunu öne sürdü.

İran için casusluk yapmak suçlamasıyla gözaltına alınan “Omry Goren Gorochovsky” adlı şahsın üç yıldır yani Nisan 2019’dan beri bu işin içinde olduğunu ve o dönemde genelkurmay başkanı olan Benny Gantz’ın evinde temizlikçi olarak çalıştığını bildirdi. 

Haberde Gantz’ın muhalefetteki Mavi Beyaz Partisinin lideri olduğu dönemde telefonunun İran tarafından desteklenen bilgisayar korsanları tarafından hacklendiğini ve “telefonunu koruyamayan biri ülkeyi nasıl koruyacak” diye alay konusu olduğu hatırlatıldı.

Omry Goren adlı şahsın bilgisayar korsanlarının Gantz’ın telefonuna erişmesini sağladığına inanıldığı halde o dönemde kendisi hakkında soruşturma başlatılmadığını belirten Debka, Goren ve karısının 2015 yılında Ganz evini temizlemek ve düzenlemek için haftada iki kez altı saat çalışmak üzere işe alındığını; evin anahtarına sahip olduklarını ve Gantz’ın ailesi dışarıdayken içeri girip hiçbir gözetim olmadan tüm odalarda çalışabildiğini yazdı.

2013 yılında banka soygunculuğundan suçlanan Omry Goren’in bir savunma anlaşmasının ardından 4 yıl hapis cezasına çarptırılıp iki yıl sonra çıktığının hatırlatıldığı haberde Omry Goren’in 2015’te ise temizlikçi olarak işe alındığına dikkat çekildi ve “Gantz o sırada hala genelkurmay başkanıydı. Eski mahkumun sunduğu referanslar nelerdi? Kapsamlı bir güvenlik kontrolü olmadan nasıl işe alındı? Bu soruların cevapları şu anda bile mevcut değil” ifadelerine yer verildi.

Benny Gantz’ın savunma bakanı olmasından sonra Omry Goren’in “casusluk kariyerinde” yükseliş yaşandığını belirten Debka, kendilerine “Musa’nın Asası” adını veren bir hacker grubunun 26 Ekim’de Benny Gantz’ın resmini de yayımlayarak “Biz tüm kararlarınızı biliyoruz. Bir gün size bilmediğiniz bir yerden vuracağız. Savunma bakanlığınızdan gizli bilgiler, harekat haritaları ve birliklerinizin potansiyellerine ilişkin gizli belgeleri ele geçirdik” diyerek tehdit ettiğini bildirdi.

Goren'in, o zamandan beri Musa’nın Asası grubu için bir ücret karşılığında çaldığı çok gizli verileri dosyalamak için Telegram'ı kullandığının ve o zamandan beri bu dosyayı sildiğinin ortaya çıktığını belirten Debka, daha fazlasının hala ortaya çıkarılmamış olabileceğini yazdı.

Siber uzmanlara göre Musa’nın Asası adlı grubun İranlı hacker grubu “Black Shadow” ile bağlantılı olduğunun belirtildiği haberde 

Goren'in çalınan sırlardan sürekli bir besleme sağlamak için bakanın özel bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yerleştirmek için Tahran'a bir teklifte bulunduğuna inanıldığının belirtildiği haberde şimdiye kadar dışarı sızdırılan bilgiler hatırlatıldı ve Musa’nın Asası grubunun tehdit mesajındaki "Bütün kararlarınızı biliyoruz" ifadesinin boş bir övünme olmayabileceği vurgulandı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: İran’a askeri saldırı için hazırlık yapıyoruz 25-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail: İran Batı Şeria’ya patlayıcı sokuyor 23-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail basını Ganzt’ın evindeki İran casusu konusunda kaygılı 22-11-2021 tarihinde eklendi
Mossad’dan Türkiye’deki şebekesi konusunda MİT’e açıklama 08-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail ulusal güvenlik danışmanı Uzi Arad, İlham Aliyev’i yalancı çıkardı 03-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail, binlerce yeni sığınak inşa ediyor 01-11-2021 tarihinde eklendi
Suudi Arabistan’dan Tel Aviv’e uçak seferleri başlıyor 25-10-2021 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden resmi itiraf 06-10-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejiminden Fas’a rol teklifi 13-08-2021 tarihinde eklendi
Dubai’deki patlamanın gizlenen ayrıntıları 12-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım