HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
30-11-2021 tarihinde, 22:47 saatinde eklendi
Hizbullah tugayları: Mustafa Kazımi suikastı sahte
Hizbullah tugayları: Mustafa Kazımi suikastı sahte
Halk Seferberlik Güçleri bileşenlerinden Hizbullah Tugayları, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Areci’nin açıklamalarına tepki gösterdi.

YDH- Halk Seferberlik Güçleri bileşenlerinden Hizbullah Tugayları’nın Güvenlik Sorumlusu Ebu Ali el-Askeri, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Areci’nin Başbakan Mustafa Kazımi’ye yönelik suikast girişimi konusundaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Areci, dün düzenlediği basın toplantısında Başbakan Mustafa Kazımi’nin evine insansız uçakla yapılan saldırıyı araştıran komisyonun bu konuda henüz bir şahsı veya örgütü suçlamadığını belirterek bu konudaki araştırmanın uzun zaman alacağını söylemişti.

Kasım el-Areci ayrıca suikastla ilgili gerçeğin aydınlatılması için tüm dost ve kardeş ülkelerin yardımlarından yararlanılabileceğini ve bu hususta tüm imkanların kullanılacağını söylemişti.

Radarların alçaktan uçan insansız hava araçlarını tespit edemediğini belirten Kasım el-Areci, Başbakan Mustafa Kazımi’nin evine yapılan saldırıda kullanılan iki insansız hava aracından birinin montajı Irak içinde yapılmış bir uçak olduğunu söyledi ve “Başbakanın evine yapılan saldırıda doğrudan Başbakan Mustafa Kazımi’nin şahsı hedef alındı” demişti.

Hizbullah Tugayları Güvenlik Sorumlusu Ebu Ali el-Askeri ise telegram hesabından yaptığı açıklamada, Kasım el-Areci’nin açıklamalarına tepki gösterdi.

Ebu Ali el-Askeri, “Güvenlik yetkililerinin, siyasi liderlerin çoğu ve büyük ülkelerin Bağdat’taki büyükelçileri, başbakanın evine yapılan sözde saldırının bir gerçekliğinin olmadığını biliyor. Mustafa Kazım, bu sahte saldırı sırasında evde bulunmuyordu. Dolayısıyla önce Mustafa Kazimi’nin o sırada evde olduğunu ispat etsinler daha sonra hikayenin geri kalanını tamamlasınlar” dedi.

Hizbullah Tugayarı Güvenlik Sorumlusu Ebu Ali el-Askeri, olayla ilgili olarak şu hususların araştırılması gerektiğini söyledi:

Bir: Şu hususlar en basit araştırma ile ortaya çıkarılabilir.

A) Hedef alınan şahsın o sahte patlama sırasında evde olduğu ev içindeki kamera kayıtlarıyla ispat edilebilir.

B) Evin dışına yerleştirilmiş kameranın patlamadan yalnızca on saniye önceki görüntüleri ve evin içindeki 6 kameranın bir veya iki roketin düşüşünü gösteren görüntüleri gösterin. 

C) Sayın Kasım el-Areci, patlamada kullanılan maddenin C-4 patlayıcısı olduğunu söyledi. Halbuki tüm teknisyenler, böyle bir roketlerde bu maddenin kullanılamayacağını bilir.

Açıklamalar ve sorular aşağıdadır:

1- Yukarı doğru ateş ederken görülen asker, bir insansız uçağa doğru ateş etmiyor; korku hissettiği bir yere doğru ateş ediyor.

2- Komşuların tanıklığı nerede? Peki onlar güvenilir mi?

3- Patlama anında Yeşil Bölge semalarını izlemekte olan Amerikan uçaklarının radar görüntüleri nerede?

4- Yaralandığı iddia edilen hizmet görevlileri, danışmanlar neredeler? Yaralılar hangi hastanedeler ve bunlar kimlerdir?

5- İddia edilen uçakların kalıntıları nerede?

İki: Sayın Kasım el-Areci’den araştırma yapan subayları bu oynanan tiyatroyla ilgili gerçekleri anlatma konusunda serbest bırakmasını istiyoruz. Biz bu subayların başlarına gelebilecek herhangi bir olay konusunda uyarıda bulunuyoruz. Güvenlik servisindeki diğer subay arkadaşların meslektaşlarının durumu konusunda bilgi edinmek için harekete geçmelidir.    

Üç: Hizbullah Tugayları genel sekreteri, ‘Koordinasyon Çerçevesi’ liderleri, Yargıç Faik Zeydan, Cumhurbaşkanı Berham Salih ve Mustafa Kazımi arasında Direniş’in bu dosyayla ilgili soruşturmada her alması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak daha sonra bu anlaşma reddedildi. Biz bugün tekrar Hizbullah Tugaylarının Sayın Kasım el-Areci’nin gözetimi altındaki bu komisyonda yer almaya hazır olduğunu vurguluyoruz.

Dört: “Kurbanın” çevresinden ve onun arkasındaki efendisinden gelen şifreli mesajlar, direnişçilerin çocuklarını bile korkutamaz. Onlar Allah’a, kendi liderliklerine ve halkına dayanmaktadır. Zafer onların, yenilgi ve utanç da onlara komplo kuranların olacaktır.

Beş: Şunu tekrar vurguluyoruz: Son meclis seçimlerinde yaşananlar Irak halkının çağdaş tarihinin en büyük hilesi ve sahtekarlığıdır. Bu hileyi meydanlarda protesto ederken kanları akıtılan yaralıların ve şehitlerin hakları çiğnenemeyecektir. Bu tiyatrolar ve onun ardından gelen şeyler, yiğit insanları halka karşı olan şeri ve ahlaki görevlerini yapmaktan alıkoyamayacaktır.    

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Irak’ta hükümet tartışmaları sürüyor 20-01-2022 tarihinde eklendi
Irak’ta başbakanlık için Haydar İbadi ihtimali 19-01-2022 tarihinde eklendi
‘Koordinasyon Çerçevesi’nden hükümete girme şartı 18-01-2022 tarihinde eklendi
Fetih İttifakı: Sadr grubuyla görüşlerimiz yakınlaştı 18-01-2022 tarihinde eklendi
General Kaani, Iraklı rakipleri uzlaştırmaya çalışıyor 17-01-2022 tarihinde eklendi
Irak’ta hükümet anlaşması iddiası 06-01-2022 tarihinde eklendi
Mustafa Kazımi’den ABD askeri varlığına destek 06-01-2022 tarihinde eklendi
Pentagon: Cevap hakkımızı saklı tutuyoruz 05-01-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr'dan ilginç görüşme 31-12-2021 tarihinde eklendi
Necef görüşmesinin ayrıntıları 30-12-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım