HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-01-2022 tarihinde, 12:45 saatinde eklendi
Robert Ford’dan Suudi basınına güvence: ABD, bölgeden çekilmiyor
Robert Ford’dan Suudi basınına güvence: ABD, bölgeden çekilmiyor
Amerika’nın eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Amerika’nın bölgedeki askeri varlığını çekmek niyetinde olmadığını, tam tersine arttıracağını söyledi.

YDH- Amerika’nın eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Suudi gazetesi Şarku’l Avsat’a yazdığı makalede Amerika’nın Irak ve Suriye’den çekildiğine ilişkin analizlerin düzeysiz olduğunu söyledi.

Robert Ford yazısında Joe Biden hükümetinin geçtiğimiz Kasım ayında dünyanın her yerindeki Amerikan güçleriyle ilgili incelemede bulunduğunu, Çin’in en büyük stratejik sorun olduğu sonucuna vardığını; ancak Amerika’nın Ortadoğu’daki askeri varlığında hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Amerika’nın Fars Körfezi bölgesinde ve Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki güçlerini koruyacağını belirten Robert Ford, Ürdün’deki “Muvaffak es-Sulta” üssünü genişlettiğini Fars Körfezi’nde Arap Yarımadası yakınlarındaki deniz tatbikatlarına da devam ettiğini hatırlattı.

Robert Ford yazısında ayrıca geçtiğimiz haziran ayında yaklaşık 40 bin Amerikan askerinin Levant bölgesi ve Fars Körfezi’nde bulunduğunu belirterek Amerikan Savunma Bakanı Austin Lloyd’un da Kasım ayında Manama’da düzenlenen bir güvenlik konferansında “Amerika bölgede gerçek bir savaş gücüne sahiptir ve bunu koruyacağız” dediğini nakletti.

Amerika’nın son üç başkanının Irak ve Afganistan savaşları konusunda müzakerelerde bulunduğunu ve Ortadoğu bölgesinde yeni bir kara savaşına girmekten sakındığını belirten Robert Ford, “fakat yeni bir savaşa girme konusunda ihtiyat göstermek savunma pozisyonuna geçmek veya geri çekilmek anlamına gelmemektedir” dedi.  

Trump veya Biden’ın Amerika’nın Irak ve Suriye’deki tüm askerlerini çekmediğini hatırlatan Robert Ford, Amerika’nın Irak ve Suriye’deki bulundurduğu asker sayısının iki yıldır çok fazla değişmediğini önümüzdeki birkaç yıl içinde de değişmeyeceğini söyledi.

“Robert Ford, “Amerika, Irak’ta tek taraflı muharip görevler icra etmeme sözü verdi. Bu, yeni bir durumdur. Amerika Suriye’de de IŞİD’le mücadele etmek için kalacak. Amerikan askerlerinin IŞİD sorununu tamamen ortadan kaldıracağını söylemek mantıklıdır. Dolayısıyla her halükarda Amerikan askerleri yakın gelecekte Irak ve Suriye’yi terk etmeyecek” dedi.

Amerika’nın Ortadoğu bölgesindeki askeri varlığının devam edeceğini belirten Ford, sözlerine şöyle devam etti:

“Biden hükümeti geçtiğimiz ay, Ilan Goldenberg’i Amerikan Savunma Bakanlığında üst düzey bir karar verici olarak atadı. O, Washington Institute’nün eski analistlerinden biriydi ve Demokrat Parti ile ilişkiliydi. Godenberg, 2020 başlarında Biden hükümetine şu tavsiyelerde bulundu: Birincisi: Bölgede terörizmle mücadeleye odaklanmak, 1991 veya 2003’teki gibi yeni bir kara savaşına değil. İkincisi: Amerka’nın Fars Körefzi’ndeki büyük askeri üslerindeki varlığını azaltmak ve onları bölgedeki İran füzelerinin menzilinden uzak olan başka yerlere taşımak. Üçüncüsü: Amerika’nın bölgedeki liman ve havaalanlarına daha fazla asker gönderebilmesini garanti etmeleri için ortaklarıyla müzakere etmesi.”

Amerika’nın gerekli görmesi halinde bölgeye daha fazla asker göndereceğini belirten Robert Ford, “Amerikan artık tartışmasız bir süper güç değil; ancak Amerikan siyasi otoritesinin Ortadoğu’yu terk edeceğini düşünen yabancı liderler, Amerikan iç politikasını ve Biden hükümetinin politikalarını bilmiyor” dedi.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı 28-06-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Ateşkesin uzatılması beklenmiyor 27-06-2022 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkçı’nın katiline İsrail’le normalleşme görevi 07-06-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah’tan kuşatma altındaki halka füzeyle gıda nakli 31-05-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden Kızıldeniz’de ortak tatbikat 30-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım