HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-01-2022 tarihinde, 14:14 saatinde eklendi
Bennett: Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog’un Erdoğan’la görüşmesini reddetmiyorum
Bennett: Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog’un Erdoğan’la görüşmesini reddetmiyorum
Irkçı İsrail rejiminin Başbakanı Naftali Bennett, Filistin direnişinin yarattığı ekonomik zarara değinerek, 200 dolarlık roketleri karşılamak için 100 bin dolarlık füzeler kullandıklarını söyledi.

YDH- El Cezire televizyonunun haberine göre Haartez, Yediot Aharonot, Israel Hayom ve Maariv gazetelerinin İbranice nüshasına değerlendirmelerde bulunan ırkçı İsrail rejiminin başbakanı, İran ve Filistin direnişinden kaynaklanan güvenlik sorunlarına değindi.

Her gazetenin belirli bir bölümünü yayımladığı söyleşiyle ilgili olarak el-Cezire’nin Haartez gazetesinden naklen bildirdiğine göre ırkçı İsrail rejiminin başbakanı Naftali Bennett, önce Filistin devleti kurulması konusuna değindi ve “Ben başbakan olduğum sürece Oslo Anlaşması asla uygulanmayacak” dedi.

Irkçı rejimin aşırı sağcı başbakanı Naftali Bennett, “Biz, sağcı bir parti olarak tutumumuzu değiştirmedik. Hala Filistin devleti kurulmasına karşıyız ve İsrail’i savunuyoruz. Filistin devletinin kurulması yönünde bir siyasi müzakere yapılmasına izin vermeyeceğim ve Filistin Özerk Yönetimi liderleriyle görüşmeye de hazır değilim” dedi.

1948 topraklarında yaşayan Filistinlilerin yayın organı olan Arab48 sitesinin haberine göre de ırkçı İsrail rejimi Başbakanı Naftali Bennett, İran’ın nükleer programı ile ilgili bir soruya cevaben “İran sorunu, nükleer meseleden daha kapsamlıdır” dedi ve İran’la onlarca yıldır bir soğuk savaş içerisinde olduklarını söyledi.

İran’ı “bölgedeki sorunların merkezi” olarak niteleyen Bennett, İran’ın bir ahtapot gibi bölgeyi sardığını belirtti ve İsrail’in bölgede bu ahtapotun kollarıyla mücadele ettiğini; ancak bunun yanlış olduğunu ve doğrudan ahtapotun kendisiyle savaşması gerektiğini söyledi.

İran’ı nükleer silah yapmaya çalışmakla suçlayıp buna izin vermeyeceklerini belirten Bennett, Batılı ülkeler ile İran arasında Viyana’da süren görüşmelerden umutlu olmadığını ima ederek “Ne pazarlıklar yapılırsa yapılsın, biz şu an İran’a karşı koymak için bir strateji oluşturuyoruz” dedi.    

Naftali Bennett, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ırkçı İsrail rejiminin cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesiyle başlayan Türkiye İsrail yakınlaşmasıyla ilgili bir soru üzerine de İsrail cumhurbaşkanının Erdoğan’la görüşmesini reddetmediğini söyledi.

İsrailli bir çiftin Türkiye’de casusluk suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi ile hızlı bir şekilde serbest bırakıldığını hatırlatan Naftali Bennett, “Başta büyük düşmanımız İran’a olmak üzere tüm dünyaya bakma ihtiyacımızın yanı sıra diyalogu güçlendirmemiz gerekiyor. Bizim Cumhurbaşkanımızın Erdoğan’la görüşmesini reddetmiyorum” dedi.  

Haartez gazetesinin yayımladığı bölümlerde Naftali Bennet “Ortadoğu bölgesi bugün jandarmasız bulunuyor. Dolayısıyla İsrail, bölgede asli yönlendirici ve istikrar sağlayıcı olmaya çalışmalıdır” dedi.

Irkçı İsrail rejiminin başbakanı, Maariv gazetesinin yayımladığı bir bölümde de Filistin direnişinin yarattığı ekonomik sorunlara değindi ve İsrail’in düşmanları arasında ayrılıklar çıkarmaya çalışması gerektiğini vurguladı.

Irkçı rejimin aşırı sağcı başbakanı Naftali Bennett, “Biz füzeleri, lazerleri, siber kapasitemizi vs. geliştirmeye çalışıyoruz büyük yatırımlar yapıyoruz. Biz düşmanlarımızı izliyoruz, savaşın uzak olması için düşmanlarımız arasında ayrılıklar çıkarıyoruz. Biz füzelere karşı lazer korumasını geliştirdiğimiz zaman, bu çevremizdeki füze sistemlerinin ortadan kalkması demek olacaktır. Bugün Kassam Tugaylarının bir füzesi 200 dolardır ve biz onları 100 bin dolar değerindeki füzelerle karşılıyoruz. Lazer düşüncesi tüm denklemi değiştirecek” dedi.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım