HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-06-2022 tarihinde, 02:25 saatinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali
Irkçı İsrail rejimi ile normalleşme anlaşması yapan ülkeler olmakla birlikte Fars Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkeleri, İran’a karşı İsrail’le ortak bir savunma anlaşması yapmaktan uzak gözüküyor.

YDH- Saraacarter’da yayımlanan Steve Postal imzalı haberde Fars Körfezi’ne kıyısı olan bazı Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle İran’a karşı ortak hava savunması kurmaya mesafeli olduğu bildirildi.

Haberde Jodi Ernst, Jacky Rosen, Cory Booker ve James Lankford gibi Amerikalı senatörlerin eski Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini öngören İbrahim anlaşmasını takviye etmek için yeni bir savunma yasası sundukları belirtildi.

Bu yasaya göre Amerika, ırkçı İsrail rejimi ile Ürdün, Mısır, Irak ve Körfez İşbirliği Örgütü üyesi ülkeler (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Kuveyt ve Katar) tarafından İran’a karşı kurulacak bir ortak hava savunma sistemine yardım edecek.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın 13 – 16 Temmuz tarihlerinde ırkçı İsrail rejimi, Suudi Arabistan ve Filistin Özerk yönetimi yetkilileriyle görüşeceğinin belirtildiği haberde Suudi Arabistan ziyareti sırasında Körfez İşbirliği Örgütü üyelerinin yanı sıra Mısır, Ürdün ve Irak liderlerinin de katıldığı bir zirve yapılacağı bildirildi.

Ancak haberde söz konusu zirvenin bazı ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in şu an ırkçı İsrail rejimi ile savunma konusunda koordinasyon halinde olmasına rağmen Körfez İşbirliği Örgütü’nün diğer üyeleri ile Irak’ın bu ihtimalden oldukça uzak olduğu hatırlatıldı.

Haberde Irak meclisinin birkaç hafta önce ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi suç sayan bir yasayı kabul ettiği belirtildi ve bu yasa çerçevesinde ırkçı İsrail rejimi ile herhangi bir bağlantısı olan Irak vatandaşlarının idam veya müebbet hapisle cezalandırılacağı vurgulandı.

Kuveytli bazı gazetecilerin ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi desteklemesinin sevindirici olduğunu belirten yazar, ancak bunun yeterli olmadığını çünkü Kuveyt’in ırkçı İsrail rejimine hala açıkça düşmanlık ifade etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Daha sonra Katar ve Umman’ın ırkçı İsrail rejimi ile İran’a karşı bir hava savunma sistemi kurması ihtimalini ele alan yazar, Katar rejiminin İsraillilerin Dünya Kupası için İsrail pasaportu kullanarak ülkeye gelmesine izin vermesinin sevindirici bir adım olduğunu belirtti; ancak Katar’ın bu rejimle ilişkilerini normalleştirmek için İbrahim anlaşması imzalamaya oldukça uzak olduğunu söyledi.

Yazar ayrıca ırkçı İsrail rejimiyle gizli bağları olmakla birlikte Umman’ın da İbrahim anlaşmalarına katılmayacağını defalarca ifade ettiğini hatırlattı ve Umman’ın İsrail rejimiyle olduğu kadar İran’la da askeri işbirliğini içeren güçlü ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekti.

 Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le birlikte ırkçı İsrail rejimiyle ortak bir hava savunması kurması en muhtemel gözüken ülkenin Suudi Arabistan olduğunu belirten yazar, Suudi Arabistan’ın adım adım ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeye doğru gittiğini ifade etti.

Payla__m
Facebook da Payla_
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Hen_z yorum yap_lmam__
Di_er _lgili Ba_l_klar
İsrailli bakan savaşın süresini açıkladı 04-12-2023 tarihinde eklendi
Gazze savaşının İsrail’e maliyeti açıklandı 04-12-2023 tarihinde eklendi
2 bin İsrail askeri psikiyatri tedavisine alındı 04-12-2023 tarihinde eklendi
Netanyahu yargı önünde 04-12-2023 tarihinde eklendi
İsrail'in bir yalanı daha ifşa oldu 04-12-2023 tarihinde eklendi
Netanyahu: Karşı karşıya olduğumuz zorluk çok büyük 03-12-2023 tarihinde eklendi
Pentagon: Hamas'ın ya da Putin'in kazanmasına izin vermeyeceğiz 03-12-2023 tarihinde eklendi
Gazze soykırımında ABD rolü 02-12-2023 tarihinde eklendi
ABC News: Son ateşkes Hamas için tam bir zaferdi 02-12-2023 tarihinde eklendi
İsrailli güvenlik yetkilisi: Hamas tarafından tamamen aldatıldık 02-12-2023 tarihinde eklendi
Güncel
15:51 (21.11.2023)
İsrail medyası: Lübnan'dan Avivim kışlasına güdümlü füzeler atıldı.
14:57 (21.11.2023)
İsrail basını: Lübnan'dan Minara yerleşimine güdümlü füze saldırısı yapıldı.
21:30 (18.11.2023)
Irak İslami Direnişi, Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırında yer alan Amerikan işgali altındaki Tenef askeri üssünü insansız uçaklarla vurduğunu açıkladı.
11:47 (18.11.2023)
İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları, el-Sanati bölgesindeki İsrail mevzilerini havan toplarıyla vuruyor.
11:25 (18.11.2023)
İsrail Hayom'un Arapça sayfası, Lübnan'dan Margaliot yerleşimine füze ve havantopu saldırılarının yapıldığını bildiriyor.
11:02 (18.11.2023)
Hizbullah Vadi Sa'sa bölgesindeki İsrail askeri komuta merkezini güdümlü füzeyle vurdu.
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Direniş Ekseni ve Gazze savaşının yönetimi
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım