Abdullahiyan: Ateşkes devam etmezse bölgesel savaş olabilir

img
Abdullahiyan: Ateşkes devam etmezse bölgesel savaş olabilir YDH

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail rejiminin ateşkesi koruyamaması halinde kapsamlı bir savaşın meydana geleceği uyarısında bulundu.
YDH-İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna verdiği özel röportajda Gazze’deki son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Abdullahiyan, Direniş Ekseni’nin, Gazze’deki savaşın uzaması halinde, yeni cephelerin açılacağı konusunda daha önce yaptığı uyarıları hatırlatarak, “Lübnanlılar, Suriyeliler, Iraklılar ve Yemenliler tüm bu olup bitenlere karşı sessiz kalamazdı” dedi.

Son bölgesel gelişmelerle ilgili istişarelerde bulunmak üzere Lübnan'geldiğini belirten Abdullahiyan, Lübnanlı yetkililerle ABD ve İsrail işgalinin ateşkesten bir gün sonraki tutumları, Filistin’in geleceği ve bölgesel gelişmeleri tartıştığını açıkladı.

Röportajında uluslararası topluma, nükleer silah sahibi İsrail işgalini silahsızlandırma çağrısında bulunan İran Dışişleri Bakanı, “Bölge, Siyonistlerin insanlık dışı suçlarına yanıt olarak gerçekleştirilen 6 haftalık Aksa Tufanı Operasyonu'nun ardından karmaşık bir durumla karşı karşıyadır” dedi.

Ateşkesin sürdürülmemesi halinde bölgedeki şartların değişeceğini ve savaşın kapsamının genişleyeceğini belirten Abdullahiyan, "Savaşın kapsamının genişlemesini dört gözle beklemiyoruz, ancak saldırganlığın devam etmesine karşı her türlü ihtimal açık” ifadesini kullandı.

Hamas’ın meşru ve devrimci bir hareket olduğunu belirten Abdulahiyan İsrail rejimi ve Amerika’nın Hamas’ı Gazze’den çıkaramayacağını söyledi.

Ateşkesin direniş lehine olacağını ve son sözü direnişin söyleyeceğini belirten İran Dışişleri bakanı, bu konuda Katar ile istişarelerin devam ettiğini kaydetti.

Abdullahiyan, “Direniş güçleri bizim adımıza hareket etmiyor, kendi ülkeleri adına hareket ediyorlar. Irak ve Suriye’de İran’ın emir ve yönetimine uymayan ve ABD’ye karşı bağımsız hareket eden güçler var. Irak, bağımsızlığını savunmak ve kardeşlerini korumak için Irak ve Suriye'deki ABD üslerine saldırıyor” dedi.

Yemen silahlı kuvvetlerinin operasyonlarına da değinen İran Dışişleri Bakanı, “Yemenliler, Yemen kararıyla Eylat'a füzelerle saldırdı, Lübnanlılar da kendi kararlarıyla operasyonlarını yürütüyor” dedi.

İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarının ilk günlerinden itibaren Amerikalıların İran'a mesajlar gönderdiğini ve itidalli davranmasını tavsiye ettiğini belirten Abdullahiyan, "İran cumhurbaşkanı, soykırım devam ederse İslam ülkelerinin direnişe silah sağlaması gerektiğini açıkça belirtti" dedi.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca Mısırlı yetkililerden Refah sınır kapısının herhangi bir kısıtlamaya bakılmaksızın açılmasını ve yardımların Gazze Şeridi'ne ulaşmasına izin verilmesini talep etti.Makaleler

Güncel