Esir takasında aksama

img
Esir takasında aksama YDH

Amerikalı ve İsrailli yetkililer, Gazze'deki ikinci grup esirlerin serbest bırakılmasındaki gecikmenin nedenini CNN'e açıkladı.
YDH- Amerikalı ve İsrailli yetkililer, CNN'e Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasındaki gecikmenin, Gazze'ye giren yardım miktarındaki küçük bir anlaşmazlıktan kaynaklandığını söyledi.

Söz konusu yetkililer, Hamas'ın, esirlerin nakline başlamadan önce Gazze'ye daha fazla sevkiyatın gelmesini bekleyeceğini açıkladığını söyledi.

Axios haber sitesi de yetkili kaynaklardan alıntı yaparak, İsrail ile Hamas arasında yapılan geçici anlaşmanın hala geçerli olduğunu ve Katar'ın krizi çözmeye çalıştığını bildirdi.

Öte yandan Filistin Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in anlaşma şartlarına uymasını sağlamak için ikinci grup tutukluların serbest bırakılması sürecini ertelediğini duyurdu.

El-Kassam ayrıca, ikinci grup İsrailli esirlerin serbest bırakılmasının İsrail’in yardım kamyonlarının Gazze Şeridi'nin kuzeyine girmesine izin vermesine bağlı olduğunu söyledi.

el-Kassam Tugayları, İsrail’in, daha önce üzerinde anlaşılan esirlerin serbest bırakılmasına yönelik kriterlere uymadığını söylüyor.

Hamas ile İsrail arasındaki esir değişiminin ikinci aşamasının, 4 günlük geçici ateşkesin ikinci gününde bugün yapılması planlanırken, her iki taraftan da toplam 56 esirin takas edilmesi kararlaştırıldı.

Reuters haber ajansı, Mısırlı güvenlik kaynaklarının, Hamas'ın 14 İsrailli esirin listesini Kahire'ye verdiğini aktardı. Almanya Dışişleri Bakanlığı da tahliye edilecek esirlerden 4'ünün bu ülke vatandaşlığına sahip olduğunu açıkladı.

İsrail Ordu Radyosu daha önce İsrail Cezaevleri Dairesi'nin serbest bırakılmak üzere 42 Filistinli esirin listesini aldığını açıklamıştı.

Geçen akşam 39 Filistinli kadın ve çocuk karşılığında 13 İsrailli esir serbest bırakılmıştı. Ayrıca Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mecid el-Ensari, esirler arasında yer alan 10 Tayland vatandaşı ve bir Filipin vatandaşının da dün gece serbest bırakıldığını söyledi.

Bilindiği gibi, Gazze Şeridi'nde İsrail ile Hamas arasındaki 4 günlük ateşkes, dün sabah yerel saatle 07.00'den itibaren başlamıştı.

Bu arada Han Yunus ve Refah'a geçen Gazze'nin yüzlerce sakini, şehrin büyük bir kısmı harabeye dönmesine rağmen yine de evlerine dönmeye devam ediyor. Aynı zamanda dünden itibaren Gazze'ye akaryakıt ve gıda taşıyan kamyonlar da giriyor.Makaleler

Güncel