Güney Afrika Parlamentosu İsrail Büyükelçiliği'nin kapatılmasına karar verdi

img
Güney Afrika Parlamentosu İsrail Büyükelçiliği'nin kapatılmasına karar verdi YDH

Güney Afrika Parlamentosu oy çokluğuyla İsrail büyükelçisinin sınır dışı edilmesi ve İsrail’le diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesi yönünde oy kullandı.
YDH- Bilindiği üzere Güney Afrika Cumhuriyeti Parlamentosu geçen hafta İsrail’le diplomatik ilişkileri askıya alma yönünde oy kullanmıştı.

Lübnan'dan yayın yapan el-Meyadin televizyonu, Güney Afrikalı parlamenterlerin ilişkileri kesmek, büyükelçiliği kapatmak ve İsrail büyükelçisini sınır dışı etmek yönünde oy kullandığını aktardı.

Ancak bu kararın uygulanmasına ilişkin nihai kararın Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa hükümeti tarafından verilmesi gerekiyor.

Geçen hafta salı günü Güney Afrika temsilcileri, 91 aleyhte oya karşılık 248 lehte oy kullanarak, İsrail’in Pretoria'daki büyükelçiliğinin kapatılmasını ve Gazze'de ateşkes sağlanana kadar İsrail’le tüm diplomatik ilişkilerin askıya alınmasını talep etmişti.

Bu tasarı, sol muhalefet partisi ‘Ekonomik Özgürlük Savaşçıları’ (EFF) tarafından sunuldu ve Güney Afrika'nın iktidar partisi olan ‘Afrika Ulusal Kongresi’ (ANC) partisinin desteğini alırken, ılımlı ‘Demokratik İttifak’ (DA) partisinin üyelerinden de destek aldı. İsrail destekçisi beyaz çoğunluklu parti ise buna karşı çıktı.

Ramaphosa, İsrail’in Gazze Şeridi'nde savaş suçları ve soykırım işlediğini vurguladı. İsrail’in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarının 14 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği bilinmekte.

Söz konusu tasarı, İsrail’in bu ülkedeki büyükelçisi Eli Belotserkovsky'yi ‘istişare için’ çağıracağını açıklamasının ardından Güney Afrika Parlamentosu’nda onaylandı.

Bu arada Güney Afrika'nın 2018'den beri Tel Aviv'de büyükelçisi bulunmuyor.

Güney Afrika halkı, yıllar önce Güney Afrika'da hüküm süren apartheid rejimi ile İsrail arasındaki benzerlikler nedeniyle Filistinlilerle yakın bir dayanışma içindedir.

Son yıllarda giderek artan sayıda insan hakları grubu, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarının da apartheid suçuyla eşdeğer olduğunu söylüyor.Makaleler

Güncel