İsrail Kann TV: Yılanın başı İran ve hepsine orası liderlik ediyor

img
İsrail Kann TV: Yılanın başı İran ve hepsine orası liderlik ediyor YDH

İsrail Kann televizyonu, İsrailli yöneticilerin direniş gruplarının liderlerine suikast emri vermesiyle ilgili bir program yayımladı.
YDH- İsrail Kann televizyonu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ve başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Hamas liderlerine suikast yapmaları için Mossad’a emir verdiklerine dair açıklamasına yer verdi. 

Hamas, İslami Cihat ve Hizbullah liderlerine suikastın ne ölçüde gerçekleştirilebilir olduğuna değinilen programda, sorunun ana kaynağının İran olduğu ifade edildi.

Programda yer alan ifadeler şöyle:

- Kann TV: Son bir buçuk aydır ülke liderleri, defalarca operasyonun hedeflerini açıkladı: Birincisi rehinelerin kurtarılması, ikincisi de siyasi yönetimi ve askeri yapısıyla Hamas’ın ortadan kaldırılması. Mesele şu ki Hamaslılar yalnızca burada yani savaş bölgesi olan Gazze’de bulunmuyor. Onlar tüm Ortadoğu bölgesine yayılmış durumda. Örneğin Lübnan’da, örneğin arabuluculuk yapmakta olan Katar’da ve tabi her şey İran’dan, Tahran’dan yönetiliyor. 

Ortadoğu’daki terör örgütlerinin liderleriyle ilgili olarak size bir özet hazırladık. Onlardan birkaçı burada bulunuyor ve onların tümü İsrail’in hedefi durumunda. Dün gece bir basın toplantısı düzenlendi. Bizim muhabirimiz güvenlik bakanına sordu: “Hamas’ın dışarıdaki liderleri için neler yapılıyor?” O, cevap verdi ve başbakandan sonra meselenin bir adım ileriye taşındığını ekledi.   

- Yoav Galant: Siz haberler aracılığıyla onlara söyleyebilirsiniz. Nitekim onlar kaçak yaşıyorlar. Bana göre Hamas’la mücadele tüm dünyaya yayılıyor.

- Benyamin Netanyahu: Ben Mossad’a dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Hamas liderlerine karşı eylem yapmaları için emir verdim.

 - Kann TV: “Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Hamas liderlerine karşı eylem yapmaları için Mossad’a emir verdim.” Ancak sorun şu ki bu o kadar kolay değil. Çünkü en az iki Hamas lideri Katar’da yaşıyor: Hamas’ın dışarıdaki lideri Halid Meşal ve tabi ki yılanın başı İsmail Heniye Hamas’a liderlik ediyor. Bunların her ikisi de Katar’dalar ve bizim şu anda rehine meselesi yüzünden Katar’a ihtiyacımız var. Orada onlara karşı bir operasyon yapmak Mossad için çok zor olacak.

Gelin Lübnan’a gidelim ve orada neler olduğuna bakalım. Belki İsrail açısından orası daha kolay olabilir. İsrail, bu bölgeyi çok iyi biliyor. Burada en az üç terör örgütünün liderleri bulunuyor. Hamas’ın iki numaralı adamı Salih Aruri, İslami Cihad’ın lideri Ziyad Nehhale ve Hizbullah lideri Hasan Nasrullah.

Şimdi gelin İran’a gidelim. İran gerçekten yılanın başı ve her şeye buradan liderlik ediliyor. Hüseyin Selami, Devrim Muhafızları Ordusu’nun komutanı. İsmail Kaani, onun emri altında çalışıyor ve Kudüs Gücü’nün sorumlusu. Kudüs Gücü, İran’ın Ortadoğu’daki vekillerine maddi yardım yapıyor, planlama yapıyor. Bu vekiller de hem Amerika Birleşik Devletlerini ve hem de İsrail’de bizi tehdit ediyor.

Daha önce de İsrail’in İran’da faaliyet yapma imkanları olduğunu gördük; ama İsrail’in bu iki kişiye ulaşabileceğinden şüpheliyiz.  Makaleler

Güncel