ABD’den Yemen’e yönelik medya operasyonu

img
ABD’den Yemen’e yönelik medya operasyonu YDH

Amerika'nın, Aden Körfezi'nde kimyasal madde taşıyan bir geminin Ensarullah tarafından ele geçirilmesini önlediği iddiasının ardından Batı medyası bu kez, Ensarullah'ın balistik füzelerinin bir Amerikan destroyerine saldırdığını iddia etti.
YDH- İran'dan yayın yapan "Tahavvülât-i Cihan-i İslam" haber analiz sitesinin haberine göre, dün Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO) ve İsrail medyasının eliyle bir medya operasyonu yürüten ABD, silahlı kişilerin Aden Körfezi'nde kimyasal madde taşıyan bir tankere saldırdığını iddia etti.

İddiaya göre silahlı adamların saldırısı, ABD Donanması'nın zamanında müdahalesiyle engellendi ve petrol tankeri şu anda güvende. Ayrıca olayda kimliği henüz açıklanmayan 5 kişi gözaltına alındı.

Bu bağlamda ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ensarullah Hareketi'nin dün gece Aden Körfezi'nde bir Amerikan destroyerinin bulunduğu konuma iki balistik füzeyle saldırdığını da iddia etti. İddaya göre bu iki füze Amerikan destroyerinin 10 mil (16 km) yakınına düştü ve herhangi bir hasara neden olmadı.

Pentagon yetkililerinin ABD medyasına yaptığı açıklamada bu olayı gerilimi tırmandıracak bir olay ve Ensarullah'tan gelen büyük bir tehdit olarak gördüklerini söylediler.

ABD'nin iddiaları, Yemenli yetkililerin Aden Körfezi'nde bir gemiye el koyma girişimini reddetmesinin ardından geldi. Haberde "Ensarullah'ın Aden Körfezi'nde deniz operasyonu yaptığı" ve "hareketli deniz hedeflerine balistik füze saldırısı" gibi iddiaların sekiz yıldır devam eden Yemen savaşı süresi boyunca yaşanmayan ve Yemen'deki saha gerçekleriyle de uyuşmayan eylemler olduğuna dikkat çekildi.

Ensarullah'ın, başta Amerikan gemileri olmak üzere hareketli hedeflere saldırmak için çeşitli seyir füzeleri ve intihar droneları bulunduğu hatırlatılırken, Aden kıyılarının Ensarullah güçlerinin kontrolünde olmadığına ve ele geçirilen geminin Hudeyde limanına kadar yaklaşık 400 kilometre yol kat etmesi gerektiğine dikkat çekilerek bunların Amerika'nın iddialarının doğruluğunu şüpheli hale getirdiği ifade edildi.  Makaleler

Güncel