Gazze'de sadece 3 hastane faaliyet gösteriyor

img
Gazze'de sadece 3 hastane faaliyet gösteriyor YDH

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü el-Kudra, el-Cezire kanalına verdiği röportajda, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde sadece 3 hastanenin faaliyet gösterdiğini, geriye kalan diğer tıp merkezlerinin ise Filistinlilerin acil ihtiyaçlarına cevap veremeyecek durumda olduğunu vurguladı.
YDH- Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü el-Kudra, yaralıların tıbbi bakım alabilmeleri için Gazze Şeridi dışına gönderilmesi gerektiğini belirterek, "Çok sınırlı bir kapasiteyle çalışıyoruz ve büyük sahra hastanelerine ihtiyacımız var." dedi.

Sözcü, İsrail ordusunun bombalamaları sonucu Gazze'nin sağlık sektöründe oluşan zararın milyonlarca doları bulduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Tüm uluslararası kuruluşlardan, sağlık sistemini korumak için etkili önlemler almalarını istiyoruz.”

Bakım altındaki prematüre bebeklerin ilaç ve özel imkânların bulunmaması nedeniyle yaşadığı nefes alma problemlerinden bahseden Filistinli yetkili, ateşkes günlerinde alınan tıbbi yardımın çok sınırlı olduğunu ve İsrail’e, Gazze Şeridi'nin kuzeyine bu yardımın ulaştırılması için baskı yapılmasını vurguladı.

Refah geçiş noktasından bir yetkili bu sabah şunları söyledi: "Gazze Şeridi'ne giren yardım, Gazze Şeridi sakinlerinin ihtiyaç duyduğu yardıma kıyasla okyanusta bir damla gibidir. Savaştan önce Gazze'ye günde 500 kamyon giriyordu ki, bu da yeterli değildi, şimdi ise sadece 200 kamyon giriyor.”

Katar Dışişleri Bakanlığı, dün gece 4 günlük ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'deki insani ateşkesin iki gün daha uzatıldığını duyurdu. Bu anlaşmayı onaylayan Hamas, Filistinlilerin acılarının azaltılması hedefleri doğrultusunda ateşkesin uzatıldığını vurguladı.Makaleler

Güncel