Hamas, İsrailli askerlerin serbest bırakılması için gerekli olan ön şartları açıkladı.

img
Hamas, İsrailli askerlerin serbest bırakılması için gerekli olan ön şartları açıkladı. YDH

Mısır'ın el-Kahire News kanalı bugün, Hamas’ın "Esir İsrailli askerlerin özgürlüğünü Tel Aviv'in kalıcı ateşkes konusunda anlaşmaya varması şartına” bağladığını bildirdi.
YDH- Mısır televizyonunun haberine göre Hamas, İsrailli askerlerin serbest bırakılması koşullarının farklı olacağını vurguladı. Bu konudaki müzakerelerde, özellikle saldırıların sona erdirilmesi ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukanın kaldırılmasına ilişkin şartlar yer alacak.

Mısır hükümeti, Hamas ile İsrail arasında geçici bir ateşkes anlaşması sağlanmasında ana arabuluculardan biri oldu.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Usame Hamdan da el-Arabiya’ya şunları söyledi: “Filistin halkının acı çektiği ve İsrail saldırılarının devam ettiği bir ortamda, Siyonist askerlerin serbest bırakılması konusunda konuşmak için henüz çok erken.”

Hamdan'a göre savaşın durdurulması müzakerelerin başlamasının ön şartı.

Hamdan, mevcut geçici ateşkes anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili de şunları söyledi: “Ateşkesin birkaç gün daha uzatılması mümkün ve müzakere sürecinin iki yolu var: İlk yön, mümkün olduğu kadar çok sayıda esirin serbest bırakılmasını garanti eden insani yöndür; ikinci yön ise askeri saldırganlığın tamamen durdurulması ve Gazze ablukasının kaldırılmasıyla ilgili olan ve bir anlaşmaya varılmasının önünü açacak olan siyasi yöndür. Bu da tüm esirlerin serbest bırakılmasını içermektedir.” 

27 Kasım Pazartesi gecesi, ilk ateşkesin dördüncü gününde, Filistin ve İsrail tarafları, Gazze Şeridi'ndeki bu anlaşmanın daha önce olduğu gibi aynı koşullarda, yani esirlerin değişimi ve insani yardımın gelmesi için ateşkesin iki gün daha uzatılması konusunda anlaştılar.

Gazze'deki seçilmiş Filistin hükümetinin Sözcüsü Tahir Nunu, iki gün önce TASS haber ajansına verdiği demeçte, İsrail ile yapılacak yeni anlaşmanın aynı şartlara dayanacağını, yani her İsrailli esir karşılığında üç Filistinli esirin serbest bırakılacağını söylemişti.