Yemen’den ABD’ye uyarı

img
Yemen’den ABD’ye uyarı YDH

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Maşat, İngilizlerin Yemen işgalinin sona ermesinin yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada ABD'yi Yemen ve Batı Asya bölgesinde gerginlik yaratmaması konusunda uyardı.
YDH- İran'dan yayın yapan "Tahavvülât-i Cihan-i İslam" haber analiz sitesinin haberine göre, Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Maşat, Amerika'ya uyarılarda bulundu.

Son İngiliz askerinin 30 Kasım 1967'de Aden'den ayrılışının 56. yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yapan Maşat, Amerika'nın Yemen'e yönelik tutumunun değişmesi gerektiğini belirtti.

Mehdi el-Maşat şunları söyledi: "Washington'dan, Yemen'e yönelik düşmanca davranışlarında köklü bir değişiklik yapmalarını istiyorum, çünkü bu davranış bölge barışıyla bağdaşmıyor. Bu nedenle onları herhangi bir saldırıya karşı uyarıyorum. Amerika'nın gerilimi artırması bizi Filistin'e yönelik ilkeli duruşumuzdan alıkoyamayacak, halkımızın çıkarlarına zarar verecek her türlü eylem savaş ilanı anlamına gelecektir ve biz de buna göre davranacağız.”

Suudi koalisyon liderlerine de seslenen Mehdi el-Maşat, şunları söyledi: "Barış yönünde önemli bir yol kat ettik ve özellikle insani ve ekonomik açılardan güven artırıcı önlemlere aktif olarak katılmamanın hiçbir gerekçesi yok. Savaş tacirlerinin sözlerine kulak asılmaması konusunda uyarıyoruz. Uygulama adımlarının planlanması, esir değişimi ve Yemen'in liman ve havalimanlarındaki kısıtlamaların kaldırılması konularına başlanmasını talep ediyoruz.

Topraklarımızdan ve sularımızdan mümkün olan en kısa sürede çekilmeyi hayata geçirmek için pratik adımlar atılması çağrısında bulunuyorum ve saldırganlığın etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan çeşitli yaklaşımlara hazır olduğumuzu vurguluyoruz."

Yemenliler geçtiğimiz hafta içerisinde Suudilerin Yemen’e karşı bazı cepheleri harekete geçirdiğini ve bunun da İsrail’e yönelik yapmış oldukları eylemleri önlemek amaçlı olduğunu düşündüklerini söylemişlerdi.

Güney Yemen, İngilizler tarafından 1839'da işgal edilmiş ve 10 Aralık 1963'ten itibaren Yemen halkının İngiliz işgalcilerin varlığına karşı güçlü protestolarıyla karşı karşıya kalmıştı. Yemen'in İngilizlere karşı ayaklanması 1967'de zirveye ulaşmış ve 30 Kasım'da son İngiliz askeri de Yemen'den ayılmıştı. Bu durum daha sonraki yıllarda bağımsız Yemen Cumhuriyeti'nin kurulmasına yol açmıştı.Makaleler

Güncel