Filistin Direnişi belirleyici olacak

img
Filistin Direnişi belirleyici olacak YDH

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed el-Hindi, İsrail ile Gazze’deki Filistin direnişi arasındaki ateşkesin en az iki gün uzatılacağını söyledi.
YDH- İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı, Gazze Şeridi’ndeki ateşkesin en az iki gün uzatılacağından başka, asker esirler için yapılacak müzakerelerin de mevcut pazarlıktan farklı olacağını vurguladı.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna demeç veren Muhammed el-Hindi, yeni bir yol izlenmesi ve farklı müzakereler yürütülmesi gerektiğini belirti ve “Yardım meselesinden öte, daha uzun süreli ayrı ateşkesler istiyoruz” dedi.

Direnişin müzakerelerde büyük acılarla ve şantaj girişimleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Hindi, meseleleri belirleyecek olanın “direnişin ve sahanın performansı” olduğunu vurguladı.

Filistinli yetkili, “Gazze halkının destansı direnişi önünde savaşa ilişkin iç mutabakatı dağılmaya başlayan işgalciler, esirler anlaşması meselesinde başarısız olursa esirleri kurtaracak başka bir seçeneği kalmayacaktır” dedi.

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı ayrıca kapsamlı anlaşmanın ilk günden itibaren konuşulmaya başlandığına dikkat çekti. Bunun ABD’nin düşüncesi olduğunu hatırlattı ve ancak Gazze’nin geleceğiyle ilgili ikilem yaşandığını söyledi.

Direniş, Gazze’ye gelecek herkesi işgalci olarak görecek

Direnişin, Gazze halkının iradesine karşı Gazze’yi yönetmeye gelen her güce ‘işgalci güç’ muamelesi yapacağını vurgulayan el-Hindi, Gazze Şeridi’nin kaderinin işgal altındaki Kudüs’ün, Batı Şeria’nın ve işgal altındaki tüm Filistin’in kaderiyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın İsrail rejimi konusunda Netanyahu’dan daha endişeli olduğunu söyleyen el-Hindi, Kızıldeniz ve Lübnan’ın güney cephesindeki bölgesel gerginliklerin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıya karşı Amerikan tutumunun değişmesine yardımcı olacağını vurguladı.

El-Hindi, İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugayları ile Hamas’ın askeri kanadı Şehit İzzeddin El Kassam Tugayları’nı bir araya getiren İsrailli mahkumların beşinci grubunun teslim görüntülerine değinerek, direnişin birliğini vurgulamayı amaçladıklarını açıkladı.

Muhammed el-Hindi, esirlerle ilgili olarak da Kudüs Tugayları’nın ateşkesin ilk üç gününde, ellerindeki esirlerden kadın ve çocukları teslim ettiğini doğruladı.

Askerlerle ilgili pazarlığa da değinen el-Hindi, mevcut pazarlıktan farklı olacağını, direnişin elindeki çok sayıda erkek-kadın asker ve subayın işgalcileri büyük bir takas anlaşması yapmaya zorlayacağını” vurguladı.Makaleler

Güncel