Hamas: Saldırılar durmazsa esir takası yok

img
Hamas: Saldırılar durmazsa esir takası yok YDH

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Şeyh Salih el-Aruri, ateşkes müzakerelerine ilişkin söylentileri yalanladı.
YDH- Katar’ın el-Cezire televizyonuna açıklamalarda bulunan hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri, esir takası konusundaki şartlarını açıkladı. 

Direnişin elindeki İsrailli asker tutukluların ancak tüm Filistinli tutsaklar serbest bırakılırsa salıverileceğini belirten Aruri, “Yalnızca tüm tutsaklarımızın serbest bırakılmasını kabul edeceğiz, aksi takdirde savaş kendi seyrine devam edecek” dedi. 

Ateşkes söylentilerini kesin bir dille yalanlayan Aruri, “Şu anda ateşkesle ilgili bir müzakere yok” dedi.

Aruri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları bitmeden ve nihai ateşkes sağlanana kadar esir değişimi yapılmayacağını vurguladı. 

Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarında öldürülen İsraillilerin cenazeleri konusuna da değinen Aruri, İsrail saldırıları sebebiyle enkaz altında kalan İsrailli tutukluların cesetlerinin çıkarılması için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Filistin direnişinin ellerindeki İsrailli askerlerin yaşlılarının bir kısmının orduda görev yaptığını ve bir kısmının da halen görevde olduğunu belirten Aruri, Gazze'deki direnişin her türlü senaryoya hazır olduğunu vurguladı. 

İsrail’in Filistin halkını yerinden etme yönündeki ilk stratejisinin de başarısız olduğunu söyleyen Salih el-Aruri, Batı Şeria'nın devam eden savaşa katılacağından emin olduklarını kaydetti.