İsrail’in Gazze halkını tehcir planı netleşiyor

img
İsrail’in Gazze halkını tehcir planı netleşiyor YDH

İsrail ordusu, Filistinli sivilleri askeri operasyonlar için uyarmak, bilgilendirmek ve tahliye etmek için kullanılacağını iddia ettiği yeni bir interaktif harita yayınladı.
YDH- İran'dan yayın yapan ‘Tahavvülât-i Cihan-i İslam’ haber analiz sitesinin haberine göre, İsrail ordusu, 10 Aralık'ta bir harita yayınlayarak, bu haritayı Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinden Filistinli sivillerin tahliyesi hakkında bilgilendirmek için kullanacağını duyurdu. Bu haritada Gazze Şeridi'nin farklı bölgeleri sayılarla daha küçük alanlara bölünmüş durumda.

İsrail ordusu, bu haritanın sivillerle askerleri birbirinden ayırmak için oluşturulduğunu iddia ediyor.

İsrail ordusunun Gazze halkına gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi: "İsrail ordusu terör örgütlerine karşı güçlü bir şekilde hareket etmekte, aynı zamanda sivillerle teröristleri birbirinden ayırmak için büyük çaba göstermektedir. Gazze halkı bizim düşmanımız değil. Bu nedenle İsrail ordusu, mümkün olduğu kadar çok sayıda Gazzeliyi savaş bölgelerinden uzaklaştırmak amacıyla bu sabahtan itibaren kontrollü ve spesifik bir tahliye operasyonu yürütüyor.”

İsrail ordusu tarafından yayınlanan bu haritanın Gazze'de ABD, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğu ile gerçekleşen geçici ateşkesin sona ermesinden sonra yayınlandığına dikkat çeken uzmanlar, söz konusu haritanın, İsrail’in iki milyondan fazla Filistinliyi Gazze'den sürmeyi planladığını gösterdiğini söylüyor (Bk. https://www.ydh.com.tr/HD17477_israil-ve-amerika-nin-gazze-halkini-irak-misir-turkiye-ve-yemen-e-tasima-plani.html ). Gazze’ye yapılan kara saldırısı nedeniyle yerlerinden edilen sivillerin savaştan sonra evlerine dönmelerine izin verilip verilmeyeceğinin de henüz belli olmadığı ifade ediliyor.

Ayrıca İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi'nin güney bölgelerine havadan attığı bildirilerde Gazze Şeridi’nin güneyindeki halk şu şekilde tehdit ediliyor: "Filistinli siviller Mısır sınırındaki Refah bölgesini terk etmeli. Burası tehlikeli bir savaş bölgesi olarak görülüyor.”

İsrail ordusu 11 Aralık'ta Filistinlilere Gazze Şeridi'nin kuzey ve güneyindeki birçok bölgeyi boşaltma emri vermişti. Kaynaklar, Gazze'de ateşkesin uzatılması ve bazı İsrailli esirlerin serbest bırakılması çabaları devam etse de İsrail ordusunun son dönemdeki hareketlerinin İsrail’in barış ve ateşkesle pek ilgilenmediğini gösterdiğini söylüyor.Makaleler

Güncel