Esir takası müzakerelerinde son durum

img
Esir takası müzakerelerinde son durum YDH

Hamas yetkilisi Zahir Cebbarin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ettiği sürece takas olmayacağını vurguladı.
YDH-El Meyadin televizyonunun haberine göre Hamas’ın tutuklu, yaralı ve şehitlerden sorumlu yetkilisi yetkilisi Zahir Cebbarin, yeni bir esir takası için saldırıların durması gerektiğini söyledi.

Katar’ın öncülük ettiği esir takası müzakere sürecine değinen Cebbarin, çabaların durmadığını açıkladı.

“60 yaş üstü esirlerimizin serbest bırakılması karşılığında 60 yaş üstü yaşlıları teslim etmeyi teklif ettik” diyen Hamas yetkilisi “Gazze’ye yönelik saldırı durana kadar İsrailli esirlerin gün yüzü görmeyeceğini” belirtti.   “Filistin halkının işgali ortadan kaldıracağına eminiz” diyen Cebbarin, “Hamas liderliğindeki direnişin Gazze’de kararlı olduğunu” vurguladı.   Netanyahu’nun savaş bittikten sonra hapse gireceğini bildiğini kaydeden Cebbarin, Lübnan, Irak ve Yemen direnişlerine teşekkür ederek, Arap ve İslam ülkelerinin İsrail’e karşı durmalarını istedi.   İsrail Cumhurbaşkanı’nın Dubai’ye gidip iklim zirvesine katılmasını da değerlendiren Cebbarin, bunun kendileri için ağır olduğunu ifade etti.   Cebbarin, “Eğer Joe Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Hamas'ı kökünden sökmek istiyorsa, Filistinlilerin yüzde 75'inin kökünü kazımalılar. Gazze'de tampon bölge kurmaya yönelik her türlü girişimi engelleyeceğiz” dedi.Makaleler

Güncel