İsrail'in suç dosyası kabarıyor

img
İsrail'in suç dosyası kabarıyor YDH

İsrail'in işlediği suçlar kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nin çok ötesine geçerek Batı Şeria'ya ve 1948 topraklarına kadar uzanıyor.
YDH- WAFA haber ajansı, Filistinli Tutsaklar ve Eski Tutsaklar İşleri Komisyonu’nun açıklamasına atıfta bulunarak, 7 Ekim'den bu yana İsrail hapishanesindeki altı Filistinli tutuklunun işkence sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Tuvas’tan Ömer Darakmeh, Ramallah’tan Arafat Hamdan, Gazze’den Mecit Zakul, Salfit’ten Abdurrahman Meri ve Kalkilya’dan Tahir Ebu Assab’ın İsraillilerin işkenceleri sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. İşkence sonudu ölen 6 Filistinliden birinin kimliğine ise henüz ulaşılamadı.   Haberde, İsrail hapishane yetkililerinin, şiddetli işkencenin yanı sıra, tutuklu Filistinlileri tecrit ederek, aile üyeleri ve avukatları da dahil olmak üzere dış dünyayla her türlü iletişimlerini engelleyerek onlara baskı uyguladığını vurguladı.   Açıklamada, cezaevlerindeki tüm bölümlerin neredeyse her gün baskınlara uğradığı, mahkumların İsrailli gardiyanların saldırılarına maruz kaldığı kaydedildi.    Öte yandan gözaltına alınan Filistinlilerin plastik mermilerden kaynaklanan yaralardan muzdarip olduğu bildirildi.   İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin, morluklardan ve kırık uzuvlara kadar çok sayıda yaralanmayla sonuçlanan saldırılarla karşı karşıya kaldığı biliniyor.    Komisyon raporuna göre, İsrail askerleri, gözaltı baskınları sırasında Filistinlilerin evlerini kasıtlı olarak tahrip ediyor.    Baskınlardan, gözaltı soruşturmalarından tutuklama evresine kadar ağır işkencelerin yapıldığını belirten Komisyon, “Sözlü taciz ve tehditlerin yanı sıra, sağlık koşulları ve yaraları görmezden gelinip, tedavi talepleri reddediliyor” dedi.   Komisyon'a göre tıbbi yardım taleplerine sert tepki gösteren İsrailli yetkililer, daha fazla işkence tehdidinde bulunup, İsrail hapishanelerinde öldürülen önceki tutsakların akıbetlerini hatırlatıyor.   Komisyon ayrıca tutsakların şartlarını ve haklarını koruma ve gözetleme zorunluluğu olan insan hakları kurumlarının, bu işkenceler karşısındaki tepkisizliğini kınadı.    Ayrıca Filistin Tutsaklar ve Eski Tutsaklar İşleri Komisyonu ve Filistin Esirler Kulübü’nün ortak yaptığı açıklamaya göre İsrail güçleri, cumartesi akşamından pazar sabahına kadar Batı Şeria'dan 5'i genç kadın olmak üzere yaklaşık 60 kişiyi gözaltına aldı.    Komisyon açıklamasında, son gözaltı kampanyası ile birlikte 7 Ekim'den bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısının 3.480'i aştığını belirtti. Gözaltına alınanlar arasında 147 Filistinli kadının olduğu bildirildi.   Öte yandan 28 Filistinli gazeteci hâlâ İsrail hapishanelerinde bulunuyor.Makaleler

Güncel