ABD’nin Gazze planı

img
ABD’nin Gazze planı YDH

Amerikan medyası, Washington'un savaştan sonra Gazze'de bir ‘Filistin güvenlik yapısı’na sahip olmak istediğini söyledi.
YDH- ABD merkezli yayın kuruluşu Politico bu sabah ilgili kaynaklardan ve Amerikalı yetkililerden alıntı yaparak, Washington'un savaşın bitiminden sonra Gazze Şeridi için ‘uygun’ bir plan bulmak üzere haftalarca çalıştığını bildirdi.

Raporda şunlar belirtiliyor: "ABD'nin savaş sonrası Gazze planının aşamaları arasında, yeniden yapılanma, uluslararası bir gücün oluşturulması ve ardından Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele alacak bir Filistin Yönetimi yer alıyor."

Amerikalı bir yetkili, Filistin Yönetimi'nin Gazze Şeridi'nde meşruiyet ve kabiliyet açısından büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Biden yönetiminin planı, Gazze'nin nihai olarak Filistin Yönetimi tarafından kontrol edilmesini öngörüyor." dedi.

Politico şöyle devam etti: "Biden yönetiminin Gazze savaşı sonrası planının en öne çıkan yönleri arasında, Washington'un Filistin Yönetimi'ne yaptığı güvenlik yardımının artırılması yer alıyor. Amerika, savaştan sonra Gazze'de bir Filistin güvenlik yapılanmasının olmasını istiyor.”

Politico’nun aktardığına göre bir hükümet kaynağı, "Bilinmeyen en önemli husus ise Hamas'ın savaştan sonra Gazze Şeridi'nde ne kadar süre kalacağıdır. Bizi cesaretlendiren şey, bir Filistin devletinin kurulmasının sonucudur, ancak şimdi Gazze'de istikrara odaklanmış durumdayız." dedi.

İlgili kaynak sözlerine şunları ilave etti: "İsrailli liderleri savaştan sonra Gazze'nin nasıl olacağı konusunda anlamlı bir tartışmaya yönlendiremedik. Bazı Arap ülkeleri, bu fikre ilk başta karşı çıkmalarına rağmen, son zamanlarda Gazze'ye asker gönderme önerisine ilgi duyduklarını ifade ettiler."

Daha önce İbranice yayın yapan Israel Hayom gazetesi, Washington ve Tel Aviv'in Gazzelileri Türkiye, Mısır, Irak ve Yemen olmak üzere dört ülkeye taşımayı planladığını yazmıştı.

İlgili haber:

İsrail ve Amerika'nın Gazze halkını Irak, Mısır, Türkiye ve Yemen'e taşıma planıMakaleler

Güncel