ABD, Suudilerle ‘mega anlaşma’ konusunda ısrarlı

img
ABD, Suudilerle ‘mega anlaşma’ konusunda ısrarlı YDH

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik danışmanının perşembe günü Suudi Arabistan'a seyahat edeceği bildirildi.
YDH- ABD’li medya kuruluşu Axios’un haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Suudi Arabistan'ın İsrail ile ilişkileri normalleştirmesini sağlayacak olası ‘mega bir anlaşmayı’ ele almak üzere perşembe günü Suudi Arabistan'a seyahat edecek. Sullivan’ın burada Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir toplantı yapacağı belirtildi.

ABD medyası, Biden Yönetimi’nin Suudi Arabistan'ın İsrail ile normalleşmesini de içerecek bir ‘mega anlaşma’ varma konusunda Riyad ile görüşmeleri sürdürdüğünü açıkladı.

Axios, Amerikalı ve İsrailli yetkililerin verdiği bilgilere dayanarak, Beyaz Saray'ın ABD-Suudi savunma paktını ve ABD'nin Suudi sivil nükleer programına desteğiyle ilgili anlaşmaları sonuçlandırma çabalarına devam ettiğini belirtti.

Ancak Beyaz Saray yetkilileri, Gazze'de devam eden savaş ve yalnızca yedi ay sonra yapılacak ABD başkanlık seçimleri nedeniyle "tarihi" bir normalleşme anlaşmasına varma şansının zayıf olduğunu söylüyor.

Axios’a göre ABD’li yetkililer, Suudi Arabistan ile ikili bir anlaşma müzakere etmeyi ve ardından bunu Siyonist rejiminin başbakanı Binyamin Netanyahu'ya sunmayı hedefliyor.

Ayrıca, Netanyahu'nun anlaşmayı kabul etmesinin, 'iki devletli çözüme' giden yola yönelik bir taahhüt anlamına geleceği iddia ediliyor.

Habere göre, Netanyahu’nun anlaşma teklifini reddetmesi halinde ABD’nin geriye kalan desteğini de kaybedecek.

Üst düzey İsrailli bir yetkili, “ABD ile Suudi Arabistan arasındaki savunma anlaşması taslağına ilişkin görüşmelerde pek çok ilerleme kaydedildi. Anlaşmanın kendilerine ait taraflarını hazırlayıp masamıza koymak istiyorlar ve ‘İşinize gelirse ister alırsınız ister bırakırsınız’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

ABD’ Başkanı Biden geçen hafta, Gazze'deki savaşın yol açtığı sorunlara rağmen Suudi Arabistan'la büyük bir anlaşmaya hâlâ varılabileceğini belirtmişti.

Axios ayrıca, Sullivan'ın gezisi öncesinde Beyaz Sarayın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Biden’ın kıdemli enerji danışmanı Amos Hochstein ve Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet’ten oluşan üst düzey 3 yetkilinin, çarşamba günü Suudi Arabistan'da toplantılar düzenlemesinin planlandığını kaydetti.