ABD’li sosyalist örgütten İran’a destek açıklaması

img
ABD’li sosyalist örgütten İran’a destek açıklaması YDH

Amerika'nın Demokratik Sosyalistleri Uluslararası Komitesi, İran'ın İsrail saldırılarına karşı kendini savunma hakkını desteklediğini açıkladı.
YDH- ABD’deki en büyük sosyalist örgüt olarak bilinen Amerika'nın Demokratik Sosyalistleri Uluslararası Komitesi, İran'ın İsrail saldırılarına karşı kendini savunma hakkını desteklediğini açıkladı.

Komite, ABD’nin İran'a yönelik İsrail saldırılarına dahil olmasına ya da destek sağlamasına karşı olduklarını açıkladı.

Komite, İran’ın Şam'daki konsolosluğuna düzenlenen saldırıya yanıt olarak İsrail’e karşı meşru müdafaa hakkını onayladıklarını belirtti.

Komite, şu anda Filistin halkına karşı bir soykırım kampanyası yürüten ve komşu ülkeleri hedef alan saldırılarla kapsamlı bir bölgesel çatışma riski oluşturan İsrail projesine herhangi bir askeri veya diplomatik yardım sağlanmasına kesin olarak karşı olduğunu duyurdu.

Ayrıca, ABD’nin İran'a yönelik İsrail saldırılarına dahil olmasına ya da destek sağlamasına karşı olduğunu açıklayan Komite, İran'ın İsrail’e yönelik savunma saldırılarına yanıt olarak Joe Biden yönetimi veya Kongre tarafından uygulanan yaptırımlar ve seyahat yasakları gibi yaptırımları da kınadığını belirtti.

Komite, İsrail güçlerinin Şam'daki İran Konsolosluğu’na düzenlediği baskını, 1961 Viyana Sözleşmesi ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Sözleşmesi de dahil olmak üzere ülkeler arasındaki diplomatik ilişkileri düzenleyen uluslararası yasa ve normların son derece ciddi bir ihlali olarak nitelendirdi.

Komite ayrıca, İran’ın İsrail’e saldırarak caydırıcı gücünü açıkça gösterdiğinin altını çizdi.

İsrail’in, ABD'yi daha büyük bir ölüm sarmalının içine sürüklediğini vurgulayan Komite, Gazze'de derhal ateşkes sağlanmasını, İsrail’e yönelik her türlü askeri yardımın sona erdirilmesini ve İran halkına uygulanan yaptırımların sona erdirilmesini talep ederek açıklamasını sonlandırdı.