CNN: ABD, Hizbullah’la savaşta İsrail'i destekleyecek

img
CNN: ABD, Hizbullah’la savaşta İsrail'i destekleyecek YDH

Üst düzey bir yönetim yetkilisi CNN'e yaptığı açıklamada, ABD'li yetkililerin Biden yönetiminin İsrail'e gerekli güvenlik yardımını sağlayacağını vurguladığını söyledi.
YDH- CNN'in üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, ABD'li üst düzey yetkililer bu hafta Washington'u ziyaret eden İsrailli üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetle görüştü. Görüşmede, Biden yönetiminin Hizbullah ile geniş çaplı bir savaş durumunda müttefikini desteklemeye tamamen hazır olduğu konusunda güvence verdiği belirtildi.

Biden yönetimi sürekli olarak İsrail ile Hizbullah arasında bir savaştan kaçınmak istediğini iddia ediyor ve diplomatik gerilimin azaltılmasını savunuyor. Bu hafta ABD elçisi Amos Hochstein, sözde gerilimi azaltmaya yardımcı olmak amacıyla bölgeye gönderildi.

CNN, aralarında Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi'nin de bulunduğu üst düzey İsrailli yetkililerin, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk gibi Biden yönetimi yetkilileriyle görüşmeler yaptığını kaydetti.

Kaynaklar, İsrailli ve Amerikalı yetkililerin Lübnan sınırındaki durum, İran, ateşkes ve esir değişimi müzakereleri de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele aldıklarını açıkladı.

Üst düzey yönetim yetkilisi, ABD'li yetkililerin Biden yönetiminin İsrail'e gerekli güvenlik yardımını sağlayacağını vurguladığını, ancak Amerikan askerlerinin sahada konuşlandırılmayacağını kaydetti.

Yetkili, bu haftaki görüşmelerde ABD'li ve İsrailli yetkililerin Güney Lübnan ile işgal altındaki Filistin'in kuzeyini ayıran Mavi Hat boyunca gerilimi azaltmaya yönelik potansiyel stratejileri ele aldıklarını belirtti. Ayrıca, bu çerçevede yerlerinden edilen İsrailli yerleşimciler ile Lübnan vatandaşlarının evlerine dönmeleri konusunun da görüşüldüğünü kaydetti.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah çarşamba günü yaptığı konuşmada, işgal altındaki Filistin'in kuzey sınırlarında İsrail ile çatışmanın tırmanması halinde "el-Celil'i işgal etme ihtimalinin masada olduğu" uyarısında bulunmuştu.

Hasan Nasrullah, "Düşman bizi karada, havada ve denizde beklemek zorunda olduğunu biliyor ve eğer savaş dayatılırsa, Direniş hiçbir kısıtlama, kural ya da sınır olmaksızın savaşacaktır" demişti.

Bir gün önce Hizbullah Askeri Medyası, Hayfa kentindeki deniz ve hava limanları da dahil olmak üzere 1948'de işgal edilen toprakların kuzey kesimindeki stratejik noktaların ‘Hüdhüd’ adlı İHA’dan elde edilen yaklaşık 10 dakikalık video görüntülerini yayımlamıştı.

Hizbullah'ın videoyu yayımlamasından kısa bir süre sonra İsrail ordusu "Lübnan'da bir saldırı için operasyonel planların onaylandığını ve doğrulandığını" söyledi. Askeri açıklamaya göre, üst düzey İsrailli komutanlar da "sahadaki güçlerin hazırlıklarını hızlandırma" kararı aldı.