Nuseyrat katliamı

Amerika ve İsrail, 4 rehineyi kurtarma bahanesiyle, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 300'e yakın masum sivilin şehit olmasına yol açan bir operasyon düzenledi.

Amerika’nın insani yardım kisvesi altında; ama askeri bir gündemle, uyduruk Siyonist rejime verdiği sınırsız destek, Nusirat kampındaki İsrailli esirlerin kurtarılması operasyonunu sırasında biri Amerikan vatandaşı olan üç esirin İsrail güçleri tarafından öldürülmesiyle tartışmalı bir noktaya geldi. 

Bu olay, Amerika'nın Netanyahu'nun iktidarını korumak ve onun aşırılıkçı katliamlarını desteklemekte kararlı olduğu ve bu konuda hiçbir sınır tanımadığı gerçeğini açıkça ortaya koyuyor. 

Olay aynı zamanda Amerika'nın uyduruk Siyonist rejime verdiği desteğin boyutuna dair ciddi soruları da gündeme getiriyor; zira ABD bu ittifakı kendi vatandaşlarının güvenliğinden ve güvenlik çıkarlarından bile önde tutuyor.

Bu koşullar altında bir Amerikan vatandaşının ölümü, sahte Siyonist rejimi siyasi ve askeri olarak destekleme kararlarının potansiyel insani maliyetini ortaya koyuyor ve aynı zamanda bu sarsılmaz desteğin gerçek maliyeti ve ABD dış politikasını şekillendiren öncelikler hakkında da daha geniş bir tartışma yaratıyor. 

Tüm dünya halkları, Amerika’nın Gazze halkının karşı karşıya kaldığı tüm felaketlerde gerçek ve asli bir payı olduğuna tamamen ikna olmuş durumda. 

Başından beri, insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili ortak geçmişleri göz önüne alındığında, ABD'nin ve uyduruk Siyonist rejimin herhangi bir insani girişimine güvenmenin akıllıca olmayacağı açıktı. 

ABD'nin oluşturduğu sözde insani yardım iskelesinin, uyduruk Siyonist rejimin Filistinlilere yönelik askeri operasyonlarının başlangıç ​​noktası haline gelmesiyle bu şüpheler trajik bir şekilde doğrulandı ve Gazze'deki Nuseyrat katliamı bu gelişmenin dehşet verici bir kanıtı oldu.

Bu hain manevranın boyutlarını anlamak için Nuseyrat katliamının dehşet verici detaylarına inmek gerekiyor. 

Amerika ve İsrail, 4 rehineyi kurtarma bahanesiyle, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 300'e yakın masum sivilin şehit olmasına yol açan bir operasyon düzenledi. 

İnsani yardım TIR'ına saklanan Siyonist rejimin özel kuvvetleri, Nuseyrat kampına sızarak Amerikan limanını kullandı. 

Bu operasyon, görünüşte insani yardım sağlamak için oluşturulan limanın aslında uyduruk Siyonist rejimin saldırganlığını desteklemek için tasarlanmış askeri bir strateji olduğunu açıkça ortaya koydu.

Gazze'de kötüleşen insani durum, bu sözde insani çabanın ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. 

Bölgenin lojistik ihtiyaçlarını karşılamak için 700'den fazla yardım kamyonuna acilen ihtiyacı varken ve bu kamyonlar Refah kara geçişinden daha verimli bir şekilde teslim edilebilirken, Amerikan iskelesi 150'den az kamyonun girişini sağlayabiliyor. 

Bu da saldırının gizli amacını doğruluyor. Bu gizli amaç da çocuk katili Siyonist rejimin acımasız katliamına Amerika'nın desteğiyle güvenli bir geçiş yaratmaktan başka bir şey değil.

Zaten sürekli kuşatma ve saldırılara maruz kalan Gazze halkı, yardım sağladığını iddia eden kuruluşlardan bir kez daha ağır bir darbe aldı. 

Bu ikilik sadece onların kötü durumunu ağırlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda şiddet ve güvensizlik döngüsünü de sürdürüyor. 

Uluslararası toplum bu eylemleri tanımalı, kınamalı ve bu kasıtlı ve zalimce istismara karşı Gazze halkıyla dayanışma içinde olmalıdır.

ABD'nin desteklediği işgalci rejim, soykırım savaşının başlangıcından bu yana yoğun askeri, kara ve istihbarat çalışmalarıyla, büyük kapasitelerine, teknolojik üstünlüğüne ve ABD desteğine rağmen 8 ay süren savaşın ardından yalnızca dört esiri serbest bırakmayı başardı.

Öte yandan Gazze'deki Filistinliler her gün amansız cinayetlere maruz kalıyor ve Amerikan güçleri uyduruk Siyonist rejime kitle imha silahları sağlayarak doğrudan bu operasyonlara katılıyor. 

Bu bağlamda ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in açıklaması sadece yanıltıcı değil aynı zamanda son derece ikiyüzlü görünüyor.

 Katar ve Mısır gibi Arap arabuluculara açıkça şunu öneriyor: "Eğer ateşkes istiyorsanız, rehinelerin serbest bırakılmasını ve savaşı sona erdirmek için müzakereleri içeren üç aşamalı öneriyi kabul etmeyen tek kişi Hamas'tır."

Hamas’la ateşkes anlaşması yapılarak kolayca sonuç elde edilebilecekken 4 mahkumun serbest kalması için Nuseyrat katliamına nezaret eden bu Amerikalı devlet adamının sözüyle nasıl sonuç elde edilebilir? 

Şunu belirtmek gerekir ki ABD, mevcut savaşı durdurma garantisi vermeden direnişe ve arabuluculara diplomatik baskı uyguluyor. 

Onların temel stratejisi, mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak ve herhangi bir caydırıcı sonucu olmaksızın Gazze'deki masumların acımasızca katledilmesine devam etmek olarak görünüyor.

Bu döngüsel şiddet modeli, Gazze Şeridi halkının Amerika ve uyduruk Siyonist rejimin suç ortaklığıyla yarattığı trajik gerçeklik konusunda anlamlı bir çözüm olmaktan uzaktır.

Askeri sahada Nuseyrat kampındaki kanlı operasyonun sona ermesinin ardından uyduruk Siyonist rejim güçlerinin savaş bölgelerinden çekilmesiyle sahadaki stratejik ortam geçen sekiz ayın ardından Hamas ve Filistin direnişi lehine döndü. 

Megazi ve Bureyc kampları ile Deyr el-Beleh kentine, beş gün süren saldırıların ardından uyduruk Siyonist rejimin güçleri, şu anda ağırlıklı olarak, Gazze’nin güneyi ile kuzeyini birbirine bağlayan kritik bir koridor olan ‘Netzarim’ ekseni üzerinde yoğunlaşıyor. 

Direnişin askeri grupları, uyduruk Siyonist rejimin Gazze Şeridi'nde ağır bedeller ödetmeye devam ediyor. 

Direnişin elindeki dört esirin kurtarılmasını kutlayan bir dizi basın toplantısı ve açıklamanın ardından, uyduruk Siyonist rejimin medyası yas tutan bir üslupla Nuseyrat katliamının ertesi günü Kassam Tugayları’nın kazandığı zaferleri "zor ve çok üzücü bir gün" olarak nitelendirdi.

Bu yasın sebebi şuydu: İşgalci ordunun piyadeleri, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde Şabura kampında Direnişin planladığı pusuya düşürüldü. 

El Kassam Tugayları’nın açıklamasına göre İsrail piyade birliği gelir gelmez, direniş savaşçıları, önceden belirledikleri bir evi havaya uçurarak karmaşık bir saldırı gerçekleştirdi ve ardından havan ateşiyle olay yerini hedef aldı. 

Direniş, ‘vur kaç’ taktiğiyle uyduruk rejimin yardım güçlerinin gelişini bekledi.