HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
24-10-2012 tarihinde, 16:04 saatinde eklendi
Filistin sorununa Katar tarzı çözüm
Filistin sorununa Katar tarzı çözüm
Alptekin Dursunoğlu

YDH- Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze gezisinde Filistin sorununa ilişkin ortaya koyduğu çözüm önerisi, Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberlerin gölgesinde kaldı.

 

YDH-Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze gezisinde Filistin sorununa ilişkin ortaya koyduğu çözüm önerisi, Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberlerin gölgesinde kaldı.

Katar Emiri Hamad bin Halife’nin eşi Şeyha Moza ile birlikte gerçekleştirdiği Gazze gezisinde Katar’ın Gazze’ye yaptığı maddi yardımlara ilişkin haberler öne çıkarılırken, Emir Hamad bin Halife’nin Hamas’ı “İsrail’le adil bir barış”a ikna etme çabaları dikkatlerden kaçırıldı.

Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze ziyareti bir Arap liderin 2005 yılından beri abluka altındaki Gazze’ye yaptığı ilk ziyaret olarak öne çıkarılırken, Gazze’deki Filistinli yetkililer de Şeyh Hamad bin Halife’nin ziyaretini uygulanan ablukanın “fiilen iflas etmesi” olarak yorumladı.

Ancak Katar Emiri Hamad bin Halife’nin Gazze ziyaretindeki gündemi sadece Gazze’nin yeninden yapılandırılması değildi. Emir Hamad bin Halife, Gazze ziyareti sırasında Hamas ve el-Fetih’i bir araya gelmeye de çağırdı.

Salı akşamı Gazze Üniversitesinde bir konuşma yapan Katar Emiri Hamad Bin Halife Al-i Sani, Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün İsrail saldırganlığı karşısında Filistin davasına verdiği zarardan söz ederek Hamas’la el-Fetih’i uzlaşmaya davet etti.

Ancak Katar Emiri’nin Hamas ve el-Fetih’i üzerinde uzlaşmaya davet ettiği şey “İsrail’le adil bir barışın” yapılması, yani Hamas’ın direniş söylemini terk etmesiydi.

Katar Emiri Hamd Bin Halife, “Ne barış müzakerelerinden geriye bir şey kaldı ne de direniş adına belirgin bir strateji var. Bu şartlar altında Filistinliler neden İsrail’le adil bir barış konusunda birleşip İsraillileri bu barışa gönüllü olarak veya zorla kabule mecbur etmiyorlar?” dedi.

Filistin sorununu izleyen herkes, İsrail’in 2005 yılında Gazze’den tek taraflı olarak çekilmesinin, direniş stratejisinin açık bir zaferi olduğu görüşünde; ancak Katar Emiri Hamad bin Halife’ye göre direniş seçeneğinin somut bir stratejisi bulunmuyordu ve Filistin direnişinin en önemli unsuru olan Hamas’ın bu seçeneği artık terk etmesi gerekiyordu.

Katar Emiri, Filistin sorununun çözümüne ilişkin tezini “Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğe son verilmesi” gibi İsrail dışında herkes tarafından desteklenen bir argümanla destekliyor ve “barış müzakeresi” diye bir şeyin artık mevcut olmadığını söyleyerek el-Fetih’in; somut bir direniş stratejisi olmadığını belirterek de Hamas’ın yanlışta olduğunu savunuyordu.

Ancak Filistin sorununun çözümünü “İsrail’le yapılacak adil bir barış” ile mümkün gören Katar Emiri’nin çağrısını kabul etmesi durumunda el-Fetih’in yapısal bir değişikliğe gitmesini gerektirecek bir durum söz konusu değilken, aynı şeyi İsrail’in varlığını tanımayan Hamas için söylemek mümkün gözükmüyor.

Özetle Katar Emiri zahiren hem Hamas’ı hem de el-Fatih’i yanlış yapmakla suçlar gözükse de aslında Hamas’tan kendisini el-Fetih’e dönüştürmesini, İsrail'i tanımasını ve “İsrail’le adil bir barış” yapmasını istiyor.

Çeşitli bölgesel baskılarla Suriye’den çıkan Hamas liderlerinin direniş çizgisinde kalmayı ne kadar sürdürebileceği tartışıladursun, Katar Emiri’nin hem de Filistin direnişinin merkezi olan Gazze’de Hamas’ı direniş seçeneğinden vazgeçmeye çağırabilecek bir nüfuz elde etmiş olması son derece düşündürücü gözüküyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Arhangelsk’te patlama. Gerçekte ne oldu? 19-08-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım