HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
03-06-2014 tarihinde, 14:34 saatinde eklendi
İntihar eylemleri ve Nusra-IŞID ortaklığı
İntihar eylemleri ve Nusra-IŞID ortaklığı
Hasan SİVRİ

YDH Muhabiri Hasan Sivri, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün Alevi köylerini hedef alan yeni saldırılarını ve diğer örgütlerle işbirliğinin arka planını yazdı.

Suriye'nin doğu bölgelerinde 'savaş liderliği' ve petrol savaşı içine gark olmuş Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi, Suriye'nin batısında çatışmasızlık hali ile ortak düşmanlarına ve sivillere saldırmaya devam ediyor.

Son dönemde attıkları havan topları ile iç mültecilerin de yaşadığı Halep merkezde yüzün üzerinde sivilin ölümüne neden olan gruplar, operasyonlarına Humus'ta ağırlık verdi.

Suriye ordusunun Humus'taki kontrolünden ve Halep'teki ilerleyişinden sonra, bir baskı oluşturması amacıyla sivil yerleşim alanlarını havan topları ile hedef alan gruplar, Humus'ta daha çok intihar eylemcilerini ve bombalı araçları kullanıyor.

Humus'a yoğun saldırı

Humus'ta yapılan ateşkes ile çekilen silahlı grupların ardından bölgeye güçlerini gönderen radikal gruplar, son bir haftadır özellikle Alevi yerleşim yerlerini de hedef alıyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞID) özel olarak ''Nusayri Köylerini İşgal'' ismini verdiği operasyonlarla birden çok Alevi köyüne saldırı gerçekleştirdi.

Nusra kaynaklarının geçen hafta ''Alevi köyünde şehadet eylemi'' diye duyurdukları Humus'taki Şerşuh köyü Sünni ve Alevilerin beraber yaşadığı bir köy.

Nusra cephesi ayrıca 10 mayısta Humus'un Kerm el-Löz adlı çoğunluğu Alevi yerleşim yerini bombalı araç ile hedef almış ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman'ın verdiği rakama göre 24 sivili katletmişti.

Geçen hafta sonlarında ise Nusra mezhepçi söylemlerle duyurduğu bir intihar eylemini daha üstlendi. Nusra Cephesi ve el-Kaide bağlantılı Ahrar Şam Hareketi'nin Humus'ta sivilleri hedef alan intihar eylemcilerine eşzamanlı olarak IŞID de harekete geçti.

IŞID katliamlara doymuyor

Sadece bir kaç gün önce Hama'nın doğusundaki Suha ve Znuba (Humus doğusuna yakın bir bölge) köylerini basıp, sivilleri uykularında katleden IŞID, köyden ganimetleri aldıktan sonra evleri ateşe vermişti.

Muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞID'in yayınladığı fotoğrafları doğrulayarak ''Irak Şam İslam Devleti örgütü militanları, Znuba köyünde aynı aileden 5 kişiyi idam etti. Aile fertlerinin bir kısmını mezhebi nedenlerle olmak üzere diri diri yakan IŞID, evde bulunan 102 yaşındaki adamı da ateşli silah ile öldürdü.'' açıklamasını yaptı.

29 Mayıs'ta gerçekleştirilen bu katliamdan sonra IŞID 2 Haziran’da da ''Nusayri köyleri işgal operasyonları kapsamında IŞID'ten Humus Vilayetinde yer alan kardeşleriniz, Nusayri köylere yönelik eylemlerini bugün de sürdürdü'' diyerek operasyonlarını duyurdu.

İntihar saldırıları

İntihar eylemcilerinin fotoğraflarını ve saldırı anlarının görüntülerini yayınlayan IŞID'in Suriyeli, Alman, Fransız, Tunuslu ve Libyalı intihar eylemcileri 7 Alevi köyüne yüzlerce kiloluk bombaların yerleştirildiği araçlarla girip kendilerini patlattı.

İntihar bombacısı Osman el-Almani

1-Dün Arap ve dünya basınında da yer bulan ve bu köylerden biri olan El-Hiraki'deki saldırıda 10 kişi ölürken 40 kişi de yaralandı.

29 Mayıs’ta Znuba köyünde gasp ettiği ve ganimetten saydığı su tankerli traktörle gerçekleştirdiği saldırıda, saldırıyı gerçekleştiren IŞID'in Libyalı militanı Ebu İsam'ın traktörle fotoğrafı paylaşıldı.

İntihar bombacısı Ebu İsam el-Libi

2- Şharku’l Avsat gazetesinin haberine göre yine geçen aralık ayının ortalarında IŞID, Alevi köyü olan Um el'imd köyünde bir okul önünde bombalı araç saldırısı gerçekleştirdi.[1]

Okul önünde patlayan bombada çoğu çocuk 20 sivil hayatını kaybetmişti.

Dünkü intihar eylemlerinde yine bu köyü hedef alan IŞID, burada kendini patlatan intihar eylemcisini Fransız Abdülrahim olarak duyurdu.

Fransız intihar bombacısı Abdurrahim el-Fransi

3-Suriye'de yaşayan İsmaililer de, diğer tüm halklar gibi bu saldırıların hedefi olmaya devam ediyor. BBC Arabic'in 9 ocak haberine göre Hama'nın doğusunda yer alan Kefate köyünde, okul önündeki bir intihar eyleminde 18 kişi yaşamını yitirmişti.[2]

İsmaili köyü olan Kefate dünkü intihar saldırılarında hedef alınan bir diğer köydü. IŞID'in, Osman adlı Alman militanı kendini bu köyde patlattı.

4-5: Hımayra ve Cidreyn. Hama'da yer alan bu köyler 9 mayısta yine IŞID'in iki saldırısı sonucunda onlarca kayıp verdi.

Suriye muhalif İnsan Hakları Gözlemevi Mirsad’ın saldırılardan sonra yaptığı açıklama şöyle: ''Alevi vatandaşların yaşadığı Hımayra ve Cİdreyn köylerinde, IŞID'in saldırıları sonucu 14'ü çocuk 23 kişi yaşamını yitirdi''[3]

Ayrıca silahlı halk komitelerinde ve Savunma Güçlerinde savaşan 6 savaşçı da bu saldırılarda hayatını kaybetti.

Bu iki köy IŞID'in yine dünkü saldırılarına hedef oldu. IŞID'in ‘Hama'lı intihar eylemcisi Hımayra'ya, Tunuslu intihar eylemcisi Ebu Ahmed ise Cidreyn'e gönderilmişti.

'Hama'lı intihar bombacısı Ebu Aişe el-Hamavi

6-Sebatiye köyü, Humus'un doğusunda yer alıyor. Yine bir Alevi köyü. 4 Kasım 2013'te, Nusra Cephesine bağlı Suudi Ebu Musab'ın, muhalif kaynaklara göre bu köye yönelik tonlarca bomba yüklü araç saldırısında 6 sivil hayatını kaybetmişti. Nusra Cephesinin yine mezhepçi söylemlerle duyurduğu saldırı Arap basınında yer almıştı.

IŞID'in dünkü saldırı dizisinde hedef alınan köylerden biri olan Sebatiye köyünde, IŞID'in Cezayirli intihar eylemcisi rol aldı.

Cezaiyirli intihar bombacısı Ebu Musab el-Cezravi

4 Kasım’daki saldırıyı gerçekleştiren Suudi Ebu Musab iken, dünkü saldırıyı Cezayirli Ebu Musab gerçekleştirdi.

7- Yedinci saldırı da Tel Umri köyüne oldu. IŞID'in bu köydeki intihar saldırısını Ebu Muhammed el-Ensari gerçekleştirdi. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Alevi köylerine yapılan saldırılarda Nusra ve IŞID'i sorumlu tutuyor ve diğer silahlı grupları bu saldırılardan ve katliamlardan ayrı tutuyor.

Oysa şubat ayında Hama'nın kuzeyinde yer alan Maan köyündeki katliam, sahada bulunan çoğu silahlı grubun katılımı ile gerçekleştirilmişti. IŞID, Nusra ve İslami Cepheden silahlı gruplar operasyona beraber çıkmışlardı. 

Gözlemevi, sahadaki silahlı grupların Nusra ile ilişkilerini örtmeye çalışırken, Halep, Lazkiye, Hama ve İdlip'te ilan edilmemiş bir Nusra liderliği gözüküyor. Operasyonlara Nusra'ya bağlı silahlı grupların önderlik ettiği çok açık görülüyor.

IŞİD ise “rejimin hapishanelerindeki kardeşlerimizi unutmadık operasyonlarımızı sürdüreceğiz” diyerek Alevi köylerini hedef alan saldırılarını devam ettireceğini belirtiyor.

 


[1]Şarku’l Avsat, 15 Nisan 2014. المناطقالعلويةفيبؤرةأهداف«النصرة» و«داعش» ضغطاعلىالنظام  http://www.aawsat.com/details.asp?section=4&article=768458&issueno=12922#.U42r_ZR_u5d

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım