HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
17-01-2015 tarihinde, 22:35 saatinde eklendi
Haseke'de NDF-YPG çatışmaları
Haseke'de NDF-YPG çatışmaları
Hasan SİVRİ

YDH Suriye Analisti Hasan Sivri, bugün Haseke’de Suriye Ulusal Savunma Güçleri ile YPG arasında yaşanan çatışmanın ayrıntılarını yazdı.

Haseke'de, daha önce 2013 yılının aralık ve 2014 yılının mayıs aylarında gönüllü yerel halktan oluşturulan Ulusal Savunma Güçleri (NDF) ile Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasında yaşanan çatışmaların benzeri dün gece yine patlak verdi. 

Bu benzer çatışmaların neredeyse gerçekleştiği noktalar da aynı. Arap ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu mahallelerin komşu olduğu Haseke'de, yaşanan son çatışmada YPG, Haseke kuzeyinde birkaç noktayı kontrolü altına aldı. Haseke'nin kuzey giriş kapısı olarak tabir edilen Sibaı kontrol noktasında ve bu kontrol noktasına yakın kuzey bölgesinden sorumlu polis merkezinde kontrolü sağladı.

Buna karşılık Ulusal Savunma Güçleri de Süryani Kilise Sokağı ve İtfaiye istasyonu etrafında kontrol sağladı. Benzer sıcak çatışmaların sürekli yaşandığı bu komşu noktalar gelecekte de ısınacağa benziyor.

IŞİD yanlılarının da yazdığı haberde Ulusal Savunma Güçleri ile YPG arasındaki bu çatışmaların ilk olmadığına ve son olmayacağına dikkat çekildi.

Yerel muhabirlerin ve Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemcisi SOHR adlı örgütün aktardığına göre çatışma, itfaiye istasyonu civarında kontrol noktası kuran NDF'li güçlerin YPG tarafından kuşatılması ve ardından 10 NDF üyesinin YPG tarafından tutuklanmasıyla başladı.

Yerel kaynaklara göre ise tutukluları serbest bırakması amacıyla 2 saat mühlet verilen YPG olumsuz cevap verince NDF ile aralarında önce hafif silah, sonra orta ağırlıktaki silahların ve havan toplarının kullanıldığı çatışma başladı.

Gece yarısından sonra başlayan çatışma bugün öğle saatlerinden sonra bitti. Kaynaklara göre çatışmalarda NDF'den 4, YPG'den de 2 militan hayatını kaybetti.

Ateşkesi Suriye ordusu sağladı

Suriye ordusunun, daha önceki çatışmalarda olduğu gibi araya girmesi ile ateşkes ilan edildi. Haseke'den yerel muhabir Ciwan Kurdi çatışmalardan dolayı sokakların boş olduğunu ve öğleden itibaren orduya ait 4 birliğin Haseke sokaklarında konumlandığını da aktardı.

Muhalif kaynaklar görüşmelerin sürdüğünü ancak bir çözüme ulaşılmadığını iddia ederken geçen mayıs ayındaki çatışmalarda belediye hoparlörü üzerinden ateşkes çağrısı yapan Haseke valisinin, bugün tarafları tekrar diyalog masasına çağırdığı da aktarılıyor.

Gerileyen IŞİD, aşiretler ve YPG

IŞİD, YPG'nin ‘rejim yanlısı’ olduğunu düşünürken, Haseke'deki çatışmaları ''rejimin uzantılarının kent içindeki nüfuz savaşı'' olarak tanımlıyor.

Son 6 aydır Haseke'de Suriye ordusu ve YPG tarafından ciddi darbeler alan IŞİD, Haseke'deki son çatışmaları kendi açısından olumlu buluyor.

Irak-Şam İslam Devleti, Musul'u işgal ettikten sonra komşu Haseke'yi de, sınırları kaldırmak üzere ciddi şekilde tehdit etmeye başlamıştı. Hayalindeki İslam Devletinde sınırları olmayan ve kontrol ettiği bölgeleri vilayet ederek yeniden isimlendiren IŞİD, Musul işgalinden hemen sonra Musul ile Haseke'yi birleştirmek üzere kente bir kaç cepheden saldırı başlatmıştı.

Şengal katliamından hemen önce gerçekleştirilen bu büyük saldırıya Suriye Ordusu, NDF, YPG ve Kerame (Onur) Ordusu karşı koymuştu.

Kerame Ordusu, Cizire kantonunun Eş Başkanı ve Arap Şammar aşireti lideri olan Hamidi Dahham'a bağlı bir ordu.

Musul işgalinden sonra Haseke'yi defalarca tehdit eden IŞİD'in kente sızma girişimleri, Haseke kentinin güneydoğusunda yer alan Gweyran mahallesindeki operasyonla bitirilmişti. Ordu ve YPG'nin beraber gerçekleştirdiği operasyonda Gweyran kontrol altına alınmış ve bu süreçten sonra IŞİD ve uzantıları kent dışında kovalanmaya başlanmıştı.

Suriye Ordusu ve NDF güçleri, son 2 aydır Haseke'nin güneyinde IŞİD'in merkezi olan Şedadi'ye doğru ve Haseke batısında Abdülaziz dağına doğru birçok noktayı IŞİD'ten kurtardı. YPG ise Serakniye, Qamışlo ve Haseke üçgeninde yer alan bölgede birçok köyü IŞİD'in elinden kurtardı.

IŞİD'in, temmuz ayında kente girmek için birçok cepheden Hattab el-Kurdi komutasında başlattığı büyük operasyon kırılmış, IŞİD gerilemeye başlamış ve Haseke kırsallarında birçok noktadan çekilmişti.

Bu süreçten sonra Suriye ordusu Haseke kentindeki tüm askeri kontrol noktalarını kaldırmış ve diğer güçlere de kontrol noktalarını kaldırma çağrısı yapmıştı.

Aşiretlerin ordusu: El-Me'avir (Komando)

Ulusal Uzlaşma için Arap Aşiretleri ve Kabileleri Meclisi, IŞİD'in Haseke'ye saldırıları sonrası Şam'da yaptıkları görüşmelerde aşiretlerden bir ordu kurulmasını ve bu ordunun eğitilmesini talep etmişti.

Haseke batısında, kuzeyinde, Tel Hamis ve Tel Gazel gibi bölgelerde son zamanlarda ismini duyduğumuz El-Me'avir (Komando) Birlikleri bu aşiretlerden müteşekkil ve cihatçı kaynakların iddiasına göre 5000 civarında militana sahip.

Qamışlo güneyindeki hava alanında eğitim gördükleri iddia edilen bu birliklerin, Haseke'deki kaynaklara göre 1000 kişilik gücü bulunuyor.

2013 yaz ayları sonunda ve son haftalarda yoğun olmak üzere IŞİD, bu aşiretler meclisi üyelerini hedef alıyor. 2 ay önce Haseke batısında bombalı araç saldırısında bulunduğu Arap aşiret liderinden sonra 3 gün önce Haseke'nin 18 km batısında bulunan ve aşiretler meclisinde rolü olan El-Bekere aşireti lideri Adnan Ali'nin evini hedef aldı.

Son zamanlarda IŞİD'in kontrolü altındaki aşiretlerle de ilişki kuran aşiretler meclisi, Haseke kırsalında yaşamı zorlaştıran ve sürekli olarak köyleri basıp yağmalayan IŞİD'e karşı ciddi rol oynuyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım