HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-04-2016 tarihinde, 14:31 saatinde eklendi
Halep'te büyük savaşa doğru, Cenevre kırılganlaşıyor
Halep'te büyük savaşa doğru, Cenevre kırılganlaşıyor
Ateşkesten yararlanarak silahlandırılan silahlı grupların Halep kırsalındaki saldırıları sürerken Suriye ordusu ve müttefiklerinin büyük savaş için son hazırlıklarını yaptığı bildirildi.

YDH- Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde belirlenen muhalif grupların müzakere heyeti, Suriye ordusunun kentleri kuşatma altında tuttuğunu ve bombaladığını öne sürerek Cenevre müzakerelerine katılımını askıya aldığını açıkladı.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin ise ateşkesi ihlal etmekle suçladıkları silahlı grupları Halep kırsalından tamamen temizlemeyi hedefleyen büyük savaş için hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu bildiriliyor.

Suriye ordusu ve müttefiklerini Halep’te kader belirleyici büyük savaş için hazırlık yapmaya, Riyad heyetini ise Cenevre müzakerelerinden çekilmeye sevk eden süreç, yaklaşık iki hafta önce Nusra Cephesi ve müttefiklerinin Halep, Hama ve Lazkiye kırsalında başlattığı büyük saldırılarla başladı.

Türkiye ve Suudi Arabistan ateşkesi fırsata dönüştürdü

27 Şubat’ta ilan edilen ateşkes fırsatından yararlanılarak Türkiye ve Suudi Arabistan tarafından silahlandırılan Nusra Cephesi, Ahrar Şam ve müttefikleri, nisan ayı başında Halep’in güneybatısındaki Haziya ve İkarda tepelerini ele geçirerek el-Iys’ı işgal etti ve Halep’in güney kapısı olarak nitelenen Hadir’e kadar yaklaştı.

Nusra ve müttefiklerini, bu büyük saldırı ile Halep’le Şam’ı birbirine bağlayan karayoluna ilerleme imkanı elde etti.

Ancak Suriye ordusu ve müttefikleri başlattıkları karşı saldırı ile el-Iys, Zorba, İkarda ve Haziya’dan Han Tuman’a kadar olan güney cephesini savunurken Suriye uçakları da Türkiye sınırından gelerek buradaki silahlı gruplara katılmaya ve Afrin yolunu kapatmaya çalışan silahlı grupların konvoylarını vurdu.

Suriye basınında yer alan haberlere göre silahlı grupların konvoyları, Kastillo, Halidiye ve Raşidin’e giderek oradan Şeyh Maksud mahallesine ulaşmak ve Suriye Demokratik Güçleri’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Azez ve Cerablus bölgelerine ulaşmasını engellemeyi hedefliyordu.

Silahlı gruplar mengene altında

Suriye ordusu ve müttefikleri sürpriz bir operasyonla Halep’in kuzey kırsalındaki Handarat kampını, bu bölgedeki çiftlikleri ve sanayi tesislerini kontrol altına aldı. Bu durum silahlı grupların Halep’in doğusunda ve kuzeydoğusunda daha fazla kuşatılmasına neden oldu.

Çünkü bu gelişmenin ardından buralardaki silahlı gruplar Suriye ordusunun, IŞİD’in ve Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolü altındaki alanda sıkışmış oldu.

Suriye ordusu ve müttefikleri, stratejik bölgeleri kontrol altına aldıktan sonra ortak bir operasyon odası kurarak Halep kırsalındaki silahlı grupların varlığına son verecek büyük savaş için hazırlık yapmaya başladı.

Suriyeli askeri kaynaklar, ordunun şu an Halep kırsalındaki tüm hareketliliğin “savaşların anası” diye niteledikleri büyük savaşa yönelik olduğunu ifade ediyor.

"Savaşların anası" için iki taraflı hazırlık

Suriye ordusu ve müttefiklerinin büyük savaştan söz etmesi silahlı grupları ve Cenevre’de kendilerini temsil eden Riyad heyetini kızdırdı.

Riyad heyetindeki İslam Ordusu temsilcisi Muhammed Alluş, önceki gün kendisine ait twitter hesabından silahlı gruplara cephelerdeki ateşi alevlendirmeleri yönünde çağrı yaptı.

Aralarında doğrudan Türkiye ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen İslam Ordusu ve Ahrar Şam’ın da bulunduğu 10 silahlı grup, ortak bir operasyon odası kurarak “Mezalimi reddetmek” adını verdikleri bir savaşı başlattıklarını açıkladı.

Silahlı grupların Lazkiye ve Hama kırsallarında omuzdan atılan uçaksavar füzeleri taşıyan militanlarının resimlerini yayımlamaları ve Halep’in güneyi ile Hama ve Lazkiye kırsallarında başlattıkları büyük saldırılar, bu grupların 27 Şubat’ta ilan edilen ateşkesin yarattığı fırsatla çok güçlü bir şekilde silahlandırıldığı şeklinde yorumlanıyor.

Ancak Suudi Arabistan ve Türkiye tarafından desteklenen silahlı grupların ortak operasyon odası kurmuş olmasına rağmen genel anlamda silahlı gruplar arasındaki dayanışmanın kırılgan olduğu bildiriliyor.

Örneğin Türkistan İslam Partisi ve Cundu’l Aksa gibi güçlü cihatçı gruplar, IŞİD’le koordinasyonsuz bir şekilde İdlib dışında yapılacak savaşlara karşı çıkıyor.

Rusya bu kez İran'a yakın

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep’in kırsalını silahlı gruplardan tamamen temizlemeye yönelik büyük savaşın ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği şimdilik belirsiz olsa da Halep’te başlaması beklenen büyük savaşın ve Riyad heyetinin tutumunun Cenevre görüşmelerini doğrudan etkileyeceği bildiriliyor.

Öte yandan Suriye ordusunun Nubbul ve Zehra kuşatmasını kırdıktan sonra Rusya’nın ateşkese şans vermek için ilerlemeyi durdurmasının İran’la Rusya arasında görüş ayrılığına neden olduğu belirtilirken, Rusya’nın da bu kez Halep’in silahlı gruplardan tamamen temizlenmesini hedefleyen büyük savaşa itiraz etmediği öne sürülüyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım