HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
02-12-2019 tarihinde, 22:08 saatinde eklendi
Irak’ta büyük kışkırtma
Irak’ta büyük kışkırtma
Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi'inin istifası ülkedeki tansiyonu düşürmedi. Necef vilayetinde, provokatör bir grup tarafından Taklit Mercii Muhammed Bakir el-Hekim'in türbesi ateşe verildi.

YDH- Necef Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada da göstericilere türbenin bulunduğu “Savretu'l Aşrin Meydanı”nda değil “Es-Sadreyn Meydanı”nda toplanma çağrısı yapıldı ve göstericilere ateş açanlardan hesap sorulacağı vaadinde bulunuldu.

Necef Polisinden yetkililer ise kentte gerilimin tırmanması nedeniyle başkent Bağdat'tan Necef'e askeri sevkiyat yapıldığını ifade etti.

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin başkanlığını yapan Muhammed Bakır el-Hekim, 2003 yılında o dönemde Irak el-Kaide’si olarak bilinen örgütün bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybetymişti.

Irak Hizbullahı: Irak'a Karşı Yeni Bir Komplo Süreci Başlatıldı

Irak Hizbullahı Tugayları, Muhammed Bakır el-Hekim'in kabrine yapılan saldırıyı kınadı ve bu saldırıyı Irak'ın güney ve merkezini yakmak için bir komplo olarak nitelendirdi.

Irak Hizbullahı Tugayları tarafından yapılan açıklamada: "Hizbullah Tugayları, sapkın ve yoldan çıkmış bir grup tarafından Muhammed Bakır el-Hekim'in Necef’teki mezarına yapılan saldırıyı kınadığını belirtiyor. Bu grubun barışçıl göstericilerle hiçbir bağı yoktur ve Muhammed Bakır el-Hakim’in savaştığı Baasçı taraflara bağlıdır. Aynı şekilde Muhammed Bakır el-Hakim’e suikast düzenleyen tekfirci gruplara bağlıdır" denildi.

Açıklamanın devamında; "Aziz milletimize yapılan bu kasıtlı saldırı, Siyonist-Amerikan-Suudi şer ekseninin, iç savaşı kışkırtmak amacıyla sapkın ve sabotaj gruplarının elinde Irak'ın orta ve güney şehirlerini yakmak için yeni bir komplo aşamasını başlattığını açıkça ortaya koyuyor. Bu, Merciiyet'in uyardığı ve herkesi onunla mücadele etmeye çağırdığı bir konudur." denildi.

Bunun yanı sıra, Necef’teki Beni Hacim ve Asakire kabilelerinin liderleri olayı sert bir şekilde kınayan açıklama yaparken, türbenin yakılmasının 3 gün önce kentteki yolların kesilmesiyle planlandığı ifade ediliyor.

Aşura Serriyeleri ise, Necef Valisi Luey el-Yasiri ve Nasr Koalisyonu liderinden El-Hekim’in türbesine saldıranların kimliğinin açıklanmasını istedi.

Saldırılarda Amerikan rolü

Türbeye molotofla saldıranların başını Hüseyin Avad isimli Nasr Koalisyonu ve ABD’ye yakınlığıyla bilinen Adnan Zerfi’nin grubunda yer alan şahsın çektiği ifade ediliyor. Avad’ın görüntüleri, Iraklı aktivistler tarafından sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldı.

Adnan Zerfi, Amerika’nın 2003 yılındaki işgalden sonra Irak’a sivil yönetici olarak tayin ettiği Paul Bremer tarafından Necef’e vali olarak atanmıştı.

Necef valiliğinden alındıktan sonra uzun bir süre Amerika’da yaşayan Adnan Zerfi, liderliğini Haydar İbadi’nin yaptığı Nasr ittifakı milletvekili olarak görev yapıyor.  

Irak medyasına konuşan Necefli bir aşiret şeyhi, Necef’teki İran konsolosluğunun yakılmasının sorumlusunun da Irak Parlamentosu’ndaki Nasr Koalisyonu grubu başkanı Adnan Zerfi olduğunu söyledi.

Zerfi’nin göstericilere konsolosluğu yakmaları için gerekli malzemeleri temin ettiğini kaydeden aşiret şeyhi, Zerfi’nin ABD istihbaratının bir parçası olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde konsolosluğa yapılan saldırının ardından Necef’teki protestoları düzenleyen komisyondan yapılan açıklamada, konsolosluğa saldıranların dışarıdan gelmiş kişiler olduğu ifade edilmişti.

Adnan ez-Zurufi ise, ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Irak’ın Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Konseyi’nin üyesiydi. 2004 yılında, ABD’nin Irak Valisi Paul Bremer tarafından Necef valiliğine atanmıştı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Irak: Türkiye’den cevap bekliyoruz 12-08-2020 tarihinde eklendi
Iraklı Sünni liderden çarpıcı ifşaatlar 20-06-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta yeni bir siyasi ittifak kuruluyor 02-06-2020 tarihinde eklendi
Iraklı siyasi grupların Adnan Zurfi’ye itirazı sürüyor 03-04-2020 tarihinde eklendi
Fetih İttifakı: Zurfi’nin güvenoyu alması hayal 02-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’nin Haşd Şaabi’ye saldırı planı konusunda kesin bilgi 01-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Iraklı siyasilere askeri tehdit 01-04-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta darbe senaryoları 30-03-2020 tarihinde eklendi
Abdulmehdi’den Amerikan ordusuna tepki 30-03-2020 tarihinde eklendi
Amerikan ordusu Irak çıkmazında 30-03-2020 tarihinde eklendi
Güncel
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
02:12 (14.08.2020)
Irkçı İsrail rejimine ait helikopterler Gazze'nin doğusundaki Şucaiye'yi vurdu.
01:01 (14.08.2020)
Amerika'nın İsrail Büyükelçisi: Batı Şeria'nın ilhakını durdurma kararı geçici.
01:00 (14.08.2020)
Trump'ın damadı: İsrail ile Emirliklerin anlaşması, bir buçuk yıllık görüşmelerin sonucu.
01:00 (14.08.2020)
Wall Street Journal, Amerika'nın İran'a ait yakıt taşıyan dört gemiyi durdurduğunu ve bu gemilerin şu anda Houston'a doğru hareket etmekte olduğunu bildirdi.
01:00 (14.08.2020)
İsrail Kanal 11'e açıklama yapan İsrailli bir kaynak: Bahreyn, İsrail'le ilişkilerini normalleştirdiğini açıklayan bir sonraki ülke olacak.
02:43 (13.08.2020)
El Cezire: Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı: İki gemi ve bir helikopterle desteklenen İran kuvvetleri uluslararası sularda bir gemiyi ele geçirdi.
23:48 (12.08.2020)
Irak'ın Nasıiye kentinde Amerikan askeri konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıyı "İkinci 1920 Devrimi Tugayları" adlı örgüt üstlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım