HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
12-02-2020 tarihinde, 12:23 saatinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor?
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor?
Yevgeniy Satanovskiy

Rus Akademisyen Yevgeniy Satanovskiy, son gerginliklere ilişkin yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’ye benzetti.

YDH- Yevgeniy Satanovskiy, önemli bir akademisyen. Ortadoğu uzmanı bir şarkiyatçı; Moskova’da Ortadoğu Enstitüsü Başkanı. Bundan başka, Rusya’da popüler de bir isim; ana akım medyada haber programlarında sıkça karşılaşılan bir yüz. Satanovskiy’in aşağıdaki yazısı, bugün kendi kişisel blogunda yayınlandı.

***

Suriye’deki gerginliğe ve bunun bize nasıl bir tehdit yönelttiğine dair

Suriye’de ciddi bir gerilim var. Hükümet ordusunun İdlib’deki terörist mevzilerine saldırısı, onlara kalkan olan Türk askerleriyle çatışmalara yol açtı. 

Türkler, askeri araçlarını ve insan gücünü bölgeye çekerek Suriye ordusunu vurdular. Rusya askerleri bunların içinde yer almıyorlar; ama öyle olması imkansız değil.

Erdoğan heyecanlı bir adam, zıvanadan çıkmış denmese de fevri bir karakteri var ve bölgede başlayan her şey bir Suriye-Türkiye savaşını hatırlatmaya başlıyor. Bu da Arapların, özellikle de daha yüzyıl önce Osmanlı devletinin uyrukları olduklarını ve kendi devletleri bulunmadığını çok iyi hatırlayan Suriye ve Irak Arapları için önemli bir faktör.

Bu, anlaşılır. Erdoğan için Türkiye sınırları, anlamsız formaliteden başka bir şey değil; gerekirse bunları yeniden gözden geçirir ve kimse de tartışmaz. 

Onun görüşüne göre komşularıyla olan biten her şey, kendisini son derece dolaysız biçimde ilgilendiriyor. 

İslamcılara hamilik ediyor. En çok da, etnik olarak Türklere yakın olan Türkmenlere; bunların sayısı Suriye ve Irak’ta milyonları buluyor. Erdoğan için bunlar, kendi insanları, onun politikasının bir enstrümanı ve Şam’ın da onlara dokunmaya kesinlikle hakkı yok. Yoksa itibarı kalmaz.

Ve bunu korumak için de, ekonomideki krize ve zorlu iç siyasi duruma rağmen savaşmaya hazır. 

Bütün bunların onun için nasıl sonuçlanacağına dair tahminde bulunmayacağız. Rusya ve Ukrayna’nın ilişkileriyle nasıl paralellikler olduğu üzerinde de durmayacağız.

Putin, Erdoğan değil. Bu da iyi bir şey; zira Erdoğan daha ziyade Saakaşvili’ye benziyor; o da çağımızın en başarılı siyasetçisi değil. 

Yalnız şuna dikkat çekelim: Erdoğan’a tahammül edemeyen Batı, onun Esad'la çatışmasında, Türklerin ve İslamcıların kararlılıkla arkasında duruyor. (Bu İslamcıları herkes işine nasıl geliyorsa öyle adlandırıyor; tek söylemedikleri, gerçekte oldukları şey: Düşman gruplara bölünmüş yerel bir El Kaide.)

Böylece Erdoğan, Esad’a ültimatom veriyor ve İdlib’de çoktan yapması gerekenlerden hiçbirini yerine getirmedi diye Putin’i de hiddetle suçluyor. 

Yalnız burada başka bir soru akla geliyor: Türkler, Rusya askerlerini de vurmayı denerler mi? Suriye ordusuna vururlarken böyle bir şey meydana gelir mi? 2015 güzünü, uçağımızın vurulduğunu hatırlıyoruz…

Ama bu noktada öngörüde bulunmak faydasız. Aramızda olan bitenlere bakarsak, Erdoğan’ın karakteri değişmeyecektir, ama Ankara, Moskova’nın kararlılığını sınamaya da teşebbüs etmeyecektir. 

Cevap, çok sert olabilir. Türkiye ile Suriye yüzünden açıktan savaşmayacak olsak bile; ama Türkiye, Türkiye’den fazlası. Yalnız Türkiye değil.

 

Çeviri: Hazal Yalın 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım