HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07-09-2011 tarihinde, 22:56 saatinde eklendi
Wikileaks’ten Nebih Berri’yi zora sokan ifşaat
YDH- Amerikan dışişleri bakanlığına ait gizli belgeleri yayımlayan Wikileaks, Lübnan Meclis Başkanı ve Emel Hareketi Lideri Nebih Berri’yi Hizbullah karşısında sıkıntıya sokacak belgeler yayımladı.

 

YDH- Amerikan dışişleri bakanlığına ait gizli belgeleri yayımlayan Wikileaks, Lübnan Meclis Başkanı ve Emel Hareketi Lideri Nebih Berri’yi Hizbullah karşısında sıkıntıya sokacak belgeler yayımladı.

El-Arabiya televizyonunun haberine göre Wikileaks sitesi tarafından yayımlanan Amerika’nın eski Lübnan Büyükelçisi Jeffrey Feltman’a ait bir belgede Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin İsrail’in 2006 yılında Hizbullah mevzilerine yönelik saldırısından memnuniyet duyduğu ifade ediliyor.

Temmuz 2006 tarihli belgede, Nebih Berri’nin dolaylı olarak İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarının Tahran ve Şam tarafından desteklenen Hizbullah’a darbe vurmak için iyi bir fırsat olduğunu ifade ettiği bildirildi.

Belgeye göre o dönemde Amerika’nın Lübnan büyükelçisi olan Jeffrey Feltman, Nebih Berri’nin İsrail’in Hizbullah tarafından rehin alınan iki askerine misilleme olarak Lübnan’a başlattığı saldırıyı kınadığını; ancak bunun başına buyruk siyasi ve askeri adımlar atan Hizbullah’a vurulan güçlü bir darbe olduğunu söylediğini belirterek Berri’nin “İsrail’in Hizbullah’a vurduğu darbeler tıpkı bal gibidir; azı faydalı çoğu ise zararlıdır” diyerek kahkaha attığını ifade ediyor.

Nebih Berri’nin iki İsrail askerinin esir alınmasından önce kendisine sakin bir yaz geçirileceği vaadini veren Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah tarafından aldatıldığını düşündüğünü belirten Feltman, Berri’nin “Artık Nasrullah’la bir masada oturulup konuşulamaz” dediğini naklederek Lübnan Şiilerinin Nasrullah’a büyük bir sempatisinin olduğunu, Nebih Berri’nin ise Şiilerin liderliği konusunda Nasrullah’la rekabet ettiğini söylüyor.

Wikileaks’te yayımlanan bir diğer belgede de Nebih Berri’nin Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e yönelik hakaretlerde bulunduğu belirtilerek Nebih Berri’nin Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Temmuz Savaşının sonucuyla ilgili sözlerini “aptalca ve mantıksız” diye nitelediği bildiriliyor.

Wikileaks’in bu belgelerinin basında yer almasından sonra bir bildiri yayımlayan Lübnan Meclis Başkanlığı Enformasyon Bürosu, basında yer alan ilgili haberleri yalanladı.

Bildiride “Nebih Berri başkanlığındaki Emel Hareketi, Direniş’in ve özelde de Hizbullah’ın tam ve esaslı bir ortağıdır ve öyle de kalacaktır” denildi ve Lübnan Meclis Başkanlığı’nın Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan basında yer alan belgelerin doğru olup olmadığıyla ilgili açıklama yapması için resmi talepte bulunduğu belirtildi.

Bildiride ayrıca bu tür haberlerin “Siyonist politikalar doğrultusunda Direniş ve Şiiler arasında fitne çıkarmaya” yönelik olduğu vurgulandı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım