HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-04-2021 tarihinde, 00:29 saatinde eklendi
Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor?
Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor?
Amerikan güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki cezaevlerinden tahliye ettiği IŞİD’çileri nerede ve nasıl kullandığı ortaya çıkmaya başladı.

YDH- İran’da yayımlanan Maşrık gazetesi, Irak’ın batısındaki gelişmeleri yakından izlediğini belirttiği bir saha kaynağına dayandırdığı haberinde Amerikalıların Suriye – Irak sınırını terörist istihdam alanı olarak kullandığını bildirdi.

Maşrık gazetesine açıklamada bulunan saha kaynağı, Irak’taki direniş gruplarının el-Enbar ilinin kuzeydoğusundaki el Kerme bölgesinde ve güneybatısındaki Treybil – el-Velid sınır kapısı civarındaki gizli IŞİD unsurlarını tespit etmek için operasyonlara başladığını belirtti.

Söz konusu kaynaklar, operasyonun ayrıntılarıyla ilgili olarak: “Irak güvenlik güçleri, el-Enbar ilinin merkezi olan Ramadi ekseninde operasyon yaptılar. Bu operasyonlar sırasında Zenkura bölgesinde IŞİD terör örgütüne ait 16 havan topu ve çok sayıda patlayıcı ele geçirildi” dedi.

Ramadi ekseninin ve el-Enbar’ın kuzeydoğusundaki el-Kerme’nin birkaç defa temizlenip güvenli hale getirildiğini belirten kaynaklar, “bölge sakinlerinden bazılarının teröristlerle işbirliği yapması ve bu bölgenin IŞİD unsurlarının bulunduğu Sarsar Gölü’ne ve Selahaddin linin güneybatısına yakın olması, IŞİD’in gizli unsurlarının yeniden sızmasına imkan sağladı” diye konuştu.

Söz konusu kaynaklara göre bu iki önemli ve hassas eksen, başkenti “Bağdat – Felluce – Ramadi – el-Hadise ve el-Kaim” yolu ve “Bağdat – Felluce – Ramadi – Rutba ve el-Velid” yolu üzerinden Irak’ın Suriye sınırına bağlaması bakımından bu bölgenin önemini iki kat arttırıyor. 

Irak güvenlik güçlerinin “Treybil – el-Velid” sınır kapısının güney ekseninde yaptıkları operasyonlarda IŞİD’in gizli unsurlarına ait çok sayıda askeri teçhizat ele geçirdiğini belirten saha kaynakları, Amerika’nın IŞİD unsurlarının bölgeye sızmasındaki rolüyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Treybil – el-Velid sınır kapısının güneydoğu ekseni Suriye ve Ürdün sınırı yakınında bulunmaktadır ve IŞİD unsurlarının bulunduğu bu alan, terörist Amerikan ordusunun işgali altındaki Suriye’nin Tenef bölgesinin yakınındadır. 

Amerikan askerleri bu eksende IŞİD’in gizli teröristlerini örgütlüyor ve onların Irak’a girmeleri için gerekli şartları yaratıyorlar. 

Öte yandan el-Kaim sınır kapısından (el-Enbar’ın batısı) el-Velid sınır kapısına (el-Enbar’ın güneybatısı) kadar olan bölge ile Suriye’nin Deyr ez-Zor ilinin güneyi ve Humus ilinin güneydoğusu 230 kilometre ortak sınıra sahiptir ve bu konum bu eksenin önemini arttırmaktadır.”  

Irak – Suriye sınırının büyük ölçüde çöl bölgelerinden oluştuğuna dikkat çekilen haberde bu coğrafi şartların IŞİD’in gizli teröristleri için elverişli ortam oluşturduğunu bildirdi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonu 14 Nisan’da Amerikan askerlerinin Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolü altındaki el-Kebibe cezaevinden tahliye ettikleri IŞİD teröristlerini Şeddadi’deki yasadışı üslerine naklettiklerini bildirmişti.

Bu haberden birkaç gün önce de Suriye resmi haber ajansı SANA, Amerikan güçlerinin  Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki bir cezaevinden çıkardığı 60 teröristi Suriye’nin en büyük petrol bölgesi olan el-Ömer petrol sahasına taşıdığını bildirmişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
IŞİD’den petrol kuyularına saldırı 05-05-2021 tarihinde eklendi
Falih Feyyad: ABD’nin askeri varlığı Irak’ı istikrarsızlaştırıyor 04-05-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD üssüne ve askeri konvoylarına saldırı 03-05-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD konvoyuna 3 ayrı saldırı 27-04-2021 tarihinde eklendi
Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor? 18-04-2021 tarihinde eklendi
Washington Post: IŞİD’in şimdiki lideri ABD casusuydu 08-04-2021 tarihinde eklendi
Haşd Şaabi başkanı Rusya’da 08-04-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD askeri konvoylarına 5 saldırı 07-04-2021 tarihinde eklendi
Irak heyetinin kendi içinde fikir birliği yok 05-04-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Irak katliamı 02-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
00:27 (05.05.2021)
El Meyadin: Netanhayu, hükümet kurmakta başarısız olduğunu belirterek hükümet kurma görevini cumhurbaşkanına iade etti.
00:42 (22.04.2021)
ISNA: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Natanz'a gelişmiş santrifüjler kurulduğunu teyit etti.
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım