Kürdistan Bölgesi’nde seçim ittifakları

img
Kürdistan Bölgesi’nde seçim ittifakları YDH

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi gruplar, 10 Ekim’de yapılması beklenen Irak erken seçimleri için ittifak girişimlerine başladı.
YDH- Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi gruplar, 10 Ekim’de yapılması beklenen erken genel seçimler için hazırlıklara başladı.

Tasnim News haber ajansının bildirdiğine göre Kürdistan Yurtseverler Birliği ile Goran Hareketi seçimlere ortak listeyle girme kararı alırken, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi, seçimlere bağımsız giriyor.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin İslamcı partileri olan Kürdistan İslam Birliği ile eski adı İslami Toplum Partisi olan Kürdistan Adalet Toplumu Partisi’nin de Kürdistan Yurtseverler Birliği ile ittifak yaptığı bildirildi.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde daha önce yapılan seçimlerde en çok sandalye kazanan Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin ise seçimlere herhangi bir partiyle ittifak yapmadan bağımsız olarak katılacağı bildirildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) seçim bürosu sorumlusu Husrev Goran, partisinin Irak genelindeki 30 seçim bölgesinde 55 adayla yarışacağını söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi, daha önceki seçimlerde daha çok Kürdistan Bölgesi’ndeki Erbil ve Duhok illerine odaklanıyordu.

Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından 16 Ekim 2017’de Kerkük’te yaşanan olayların ardından Kürdistan Demokrat Partisi’nin Kerkük ilinde varlığı kalmamıştı.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin bu yıl yapılacak olan erken seçimlerde Kerkük’te de seçimlere katılacağı bildiriliyor. Partinin Irak parlamentosunda halen 25 milletvekili bulunuyor.

Eski adı İslami Toplum Partisi olan Adalet Toplumu Partisi ile İslami Birlik Parti’sinin yeni seçim yasası çerçevesinde ittifak yapmak üzere gösterdiği tüm çabaya rağmen birbirinden ayrı olarak Kürdistan Yurtseverler Birliği ile seçim ittifakı yaptıkları bildirildi.

Söz konusu iki partinin Irak meclisinde ikişer sandalyeye sahip olacağı ve Kerkük gibi diğer seçim bölgelerinde ise Kürdistan Yurtseverler Birliği lehine adaylıktan çekilecekleri bildirildi. Adalet Toplumu Partisi ile İslami Birlik Partisinin Irak meclisinde halen ikişer milletvekili bulunuyor.

Kürdistan Sosyal Demokrat Partisinin de diğer partilerle ittifak yapmaksızın seçimlere bağımsız katılacağı bildirildi.