HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-07-2021 tarihinde, 15:46 saatinde eklendi
Suudilerle Emirliklerin vekilleri Yemen’de savaş halinde
Suudilerle Emirliklerin vekilleri Yemen’de savaş halinde
Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilaflar şiddetlenirken bu ülkelerin Yemen’de desteklediği tarafların da birbiriyle savaşa hazırlandığı bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Suudilerle Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilafların artık gizlenemeyecek boyutlarda yükseldiğine dikkat çekerek iki tarafın Yemen’de kullandığı güçlerin de birbirine karşı tavırlarını sertleştirdiğini bildirdi.

Haberde Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi hükümeti güçlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi üzerindeki siyasi baskılarını arttırdığı, bu çerçevede Mansur Hadi hükümetinin İhvancı Islah Partisi militanlarının Abyan ilindeki varlığını arttırmasına yeşil ışık yaktığı bildirildi.

Habere göre Mansur Hadi hükümetinin bu yeşil ışığı ile onlarca Suudi zırhlısı, geçtiğimiz cumartesi günü 48 saat süren kanlı çatışmaların ardından Lavder kentine girdi. 

Bu gelişmelerin ardından Abyan’daki gelişmeleri dikkatle izleyen Birleşik Arap Emirlikleri, Pazar günü Suudi destekli Mansur Hadi güçlerinin Mudya kentindeki kamplarına hava saldırısı yaptı. Bu saldırıda Mansur Hadi’ye bağlı 5. Piyade Tugayından bir kişinin öldüğü onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

El Ahbar’ın haberine göre bu saldırıdan önce Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir gemi, Güney Geçiş Konseyi’ne verilmek üzere Aden Limanına yüzlerce zırhlı araç ve silah getirdi.

Son birkaç gün içerisinde Suudi destekli Mansur Hadi güçleriyle Emirler tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi arasında sert tartışmaların yaşandığına dikkat çekilen haberde Güney Geçiş Konseyi komutanlığının emri altındaki tüm silahlı gruplara Abyan ve Lahic illerinde savaş için tam alarm durumuna geçmeleri emrini verdiği bildirildi.

Habere göre Güney Geçiş Konseyi, Aden kentinden Suudi destekli Mansur Hadi güçleri ile temas hatlarına çok sayıda silah ve teçhizat sevk etti; buna karşı Mansur Hadi güçleri de Marib ve Şebva’dan teçhizat aldı. Böylece iki taraf bir kez daha Abyan kenti çevresinde konuşlanarak savaş durumuna geçti.

Mansur Hadi hükümeti saflarındaki İhvancı Islah Partisi, Şebva ilinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı kişilere yönelik geniş çaplı bir tutuklama operasyonu başlatırken bu durum Güney Geçiş Konseyi’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak olan istişare toplantısına katılmayı askıya almasına ve Suudilere Riyad anlaşmasını uygulama çağrısı yapmasına neden oldu.  

Riyad anlaşmasına göre İhvancı Islah Partisi güçlerinin Abyan ve Şebva illerinden çekilmesi ve cezaevindeki Güney Geçiş Konseyi üyelerini serbest bırakması gerekiyordu; ancak Suudi Arabistan bu talebi görmezden geldi.

Suudilerin bu tavrından sonra Güney Geçiş Konseyi’nin bazı liderleri, Mansur Hadi başkanlığındaki koalisyon hükümetinden çekilme çağrısı yaptı. Söz konusu koalisyon hükümeti Suudi büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir tarafından geçtiğimiz Aralık ayının sonlarında kurulmuştu.

                              

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Sana hükümeti Şebva kabileleriyle anlaşmak üzere 29-07-2021 tarihinde eklendi
Tunus’ta üç partiye soruşturma 28-07-2021 tarihinde eklendi
Katar’dan Tunus için diyalog çağrısı 26-07-2021 tarihinde eklendi
Tunus’ta darbe gibi cumhurbaşkanlığı kararı 26-07-2021 tarihinde eklendi
Katar, tarihinin ilk seçimine hazırlanıyor 14-07-2021 tarihinde eklendi
Yemen ordusundan el-Kaide ve IŞİD’e operasyon 13-07-2021 tarihinde eklendi
Biden Suudi tavrından sessizce çark etti 07-07-2021 tarihinde eklendi
Suudilerle Emirliklerin vekilleri Yemen’de savaş halinde 07-07-2021 tarihinde eklendi
Yemen ordusundan Suudi topraklarında benzersiz operasyon 01-07-2021 tarihinde eklendi
Salman’ın yeğeni idama mahkum edildi 28-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
00:32 (06.07.2021)
El Cezire: Iraklı bir güvenlik kaynağı: Bağdat'taki ABD elçiliğinde bulunan hava savunma sistemi kendisine yaklaşan bir insansız uçağı düşürdü.
16:10 (02.07.2021)
Bir Afgan güvenlik yetkilisi, Herat'tan Kabil'e giden uçağa yapılan bombalı saldırı girişimi önlendi.
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yeni bölgesel denklem ihtiyacı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım