HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-07-2021 tarihinde, 15:46 saatinde eklendi
Suudilerle Emirliklerin vekilleri Yemen’de savaş halinde
Suudilerle Emirliklerin vekilleri Yemen’de savaş halinde
Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilaflar şiddetlenirken bu ülkelerin Yemen’de desteklediği tarafların da birbiriyle savaşa hazırlandığı bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Suudilerle Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilafların artık gizlenemeyecek boyutlarda yükseldiğine dikkat çekerek iki tarafın Yemen’de kullandığı güçlerin de birbirine karşı tavırlarını sertleştirdiğini bildirdi.

Haberde Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi hükümeti güçlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi üzerindeki siyasi baskılarını arttırdığı, bu çerçevede Mansur Hadi hükümetinin İhvancı Islah Partisi militanlarının Abyan ilindeki varlığını arttırmasına yeşil ışık yaktığı bildirildi.

Habere göre Mansur Hadi hükümetinin bu yeşil ışığı ile onlarca Suudi zırhlısı, geçtiğimiz cumartesi günü 48 saat süren kanlı çatışmaların ardından Lavder kentine girdi. 

Bu gelişmelerin ardından Abyan’daki gelişmeleri dikkatle izleyen Birleşik Arap Emirlikleri, Pazar günü Suudi destekli Mansur Hadi güçlerinin Mudya kentindeki kamplarına hava saldırısı yaptı. Bu saldırıda Mansur Hadi’ye bağlı 5. Piyade Tugayından bir kişinin öldüğü onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

El Ahbar’ın haberine göre bu saldırıdan önce Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir gemi, Güney Geçiş Konseyi’ne verilmek üzere Aden Limanına yüzlerce zırhlı araç ve silah getirdi.

Son birkaç gün içerisinde Suudi destekli Mansur Hadi güçleriyle Emirler tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi arasında sert tartışmaların yaşandığına dikkat çekilen haberde Güney Geçiş Konseyi komutanlığının emri altındaki tüm silahlı gruplara Abyan ve Lahic illerinde savaş için tam alarm durumuna geçmeleri emrini verdiği bildirildi.

Habere göre Güney Geçiş Konseyi, Aden kentinden Suudi destekli Mansur Hadi güçleri ile temas hatlarına çok sayıda silah ve teçhizat sevk etti; buna karşı Mansur Hadi güçleri de Marib ve Şebva’dan teçhizat aldı. Böylece iki taraf bir kez daha Abyan kenti çevresinde konuşlanarak savaş durumuna geçti.

Mansur Hadi hükümeti saflarındaki İhvancı Islah Partisi, Şebva ilinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı kişilere yönelik geniş çaplı bir tutuklama operasyonu başlatırken bu durum Güney Geçiş Konseyi’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak olan istişare toplantısına katılmayı askıya almasına ve Suudilere Riyad anlaşmasını uygulama çağrısı yapmasına neden oldu.  

Riyad anlaşmasına göre İhvancı Islah Partisi güçlerinin Abyan ve Şebva illerinden çekilmesi ve cezaevindeki Güney Geçiş Konseyi üyelerini serbest bırakması gerekiyordu; ancak Suudi Arabistan bu talebi görmezden geldi.

Suudilerin bu tavrından sonra Güney Geçiş Konseyi’nin bazı liderleri, Mansur Hadi başkanlığındaki koalisyon hükümetinden çekilme çağrısı yaptı. Söz konusu koalisyon hükümeti Suudi büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir tarafından geçtiğimiz Aralık ayının sonlarında kurulmuştu.

                              

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudi koalisyonu Aden’de 200 evi ateşe verdi 18-10-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı silahlar IŞİD’de çıktı 05-10-2021 tarihinde eklendi
İhvan, bazı ülkelerdeki faaliyetlerini durduruyor 05-10-2021 tarihinde eklendi
BM, Yemen’e Amerikan ürünü bozuk gıda gönderdi 03-10-2021 tarihinde eklendi
Mısır’da iki İhvan üyesi için idam kararı 27-09-2021 tarihinde eklendi
Yemenliler ABD casus uçağını düşürdü 27-09-2021 tarihinde eklendi
Sanaa hükümeti güçleri Marib’de bir üssü daha aldı 27-09-2021 tarihinde eklendi
El-Beyda, Sanaa hükümetinin kontrolünde 23-09-2021 tarihinde eklendi
Güney Yemen’den olağanüstü hal 16-09-2021 tarihinde eklendi
‘ABD, artık Körfez Araplarını himaye etmek istemiyor’ 07-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım