HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
17-01-2022 tarihinde, 13:05 saatinde eklendi
Amerika’dan Marib savaşına doğrudan müdahale
Amerika’dan Marib savaşına doğrudan müdahale
Amerika’nın özel kuvvetleri aracılığıyla Suudi koalisyonuna destek için Yemen’in Marib ilinde Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusuna karşı savaştığı açıklandı.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, 2015 yılından beri yemen savaşında Suudi koalisyonuna dolaylı destek veren Amerika’nın özel kuvvetleri aracılığıyla Marib savaşına doğrudan müdahale ettiğini bildirdi.

Amerika’nın Joe Biden hükümetinden önce Suudi koalisyonuna lojistik ve teknik desteğin yanı sıra istihbarat desteği verdiğini itiraf ettiğini hatırlatan gazete, Amerika’nın hedef verilerini güncelleyerek, uçaklara yakıt ikmali sağlayarak, İngiliz ordusuyla birlikte askeri danışmanlık vererek ve kurdukları operasyon odasıyla Suudilerin Yemen savaşında dolaylı olarak yer aldığına dikkat çekti.

El Ahbar gazetesinde Lokman Abdullah imzasıyla yayımlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

“Ancak bugün yeni olan şey, Amerika’ya ait el-Hurra televizyonunun bir Pantagon yetkilisinden naklen bildirdiği haber. Bu habere göre Amerikan özel kuvvetleri, Suudi koalisyonuna destek vermek için şu an Yemen’deki cephelerde savaşa katılıyor. Bu somut açıklama, birden çok mesaj içeriyor. Bu mesajlardan birincisi sahadaki gelişmelerin Amerika’yı Yemen savaşında müttefiklerinin yanından savaşa girmeye mecbur edecek düzeyde olduğudur. Yemen savaşı, kader belirleyici bir noktaya ulaşmıştır ve Washington, başta Suudiler olmak üzere müttefiklerinin hızlı bir çöküş sürecine girdiğini tahmin etmiştir.”

Son açıklanan bilgilerin Amerika’nın Hadramaut vilayetine bağlı Bavazir kentindeki el-Reyyan hava üssünde ve el-Mahra vilayetindeki el-Gayda havaalanı ile Niştun limanında, birden fazla cephede ve bölgede konuşlandığını gösterdiğine işaret edilen haberde Amerikan ve İsrail istihbarat unsurlarının ise Bab el-Mendeb'in ortasındaki Meyun Adası'na ve ayrıca Kızıldeniz'deki Moha şehrine gidip geldikleri ifade edildi.

Amerika’nın Arapça yayın kuruluşu el-Hurra’nın haberinin Marib savaşının önemini ortaya koyduğunu belirten haberde Amerika ve İsrail rejiminin savaşa doğrudan müdahil olmaya başlamalarının sahada da somut bir şekilde etkisinin görüldüğüne dikkat çekti.

 Habere göre savaşın yönetiminde, cepheler arasındaki koordinasyonda, teknik ve istihbarat kabiliyetlerinde ve hava saldırılarının hız ve isabetlilikte görülen nitelik artışı, Amerika’nın savaşa doğrudan müdahalesinin somut sonuçları oldu.

Amerika’nın savaşa doğrudan müdahalesi ile insan ve araç hedeflerini bombalamak için füzelerle donatılmış insansız uçakların yaygın kullanılmaya başlandığının belirtildiği haberde  Birleşik Arap Emirliklerine bağlı güçlere Şebva ili cephesindeki operasyonları yönetme görevi verildiği bildirildi.

Haberde ayrıca Amerikalıların Birleşik Arap Emirliklerine bağlı güçlerin Suudilerden daha yüksek verimlilik gösterdiğini düşündüğü belirtildi ve Suudi tarafındaki Marib cephesine de Emirliklere bağlı güçlerin yerleştirildiği ifade edildi.

Amerikan subaylarının ise, sahadaki Amerikan özel timlerine komuta etmenin yanı sıra Şebva ve Marib cepheleri arasındaki koordinasyondan sorumlu olduğu bildirildi.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudilerin barış niyeti yok 25-04-2022 tarihinde eklendi
El Kaide, Suudilerin kurduğu Yemen konseyine bağlılığını bildirdi 22-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa hükümetinin ilk siyasi zaferi 21-04-2022 tarihinde eklendi
İngiltere Mansur Hadi’nin serbest bırakılması için devrede 21-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika, Yemen dosyasını resmi olarak devraldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler ve Emirlikler Yemen batağından çıkmaya çalışıyor 13-04-2022 tarihinde eklendi
Mansur Hadi, üslubunu değiştirdi; Sanaa -Kahire uçak seferleri başlıyor 05-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım