Erbil’den Suudilere Yemen desteği

img
Erbil’den Suudilere Yemen desteği YDH

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi petrol tesislerine yönelik saldırısını kınadı.
YDH- Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, kendisine ait resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi Arabistan’ın Yemen’e düzenlediği saldırılara misilleme olarak ARAMCO petrol tesislerine düzenlediği insansız uçak saldırısını kınadı.

 Mesrur Barzani, Arapça ve İngilizce olarak iki ayrı Twit atarak “Suudi Arabistan krallığına bugün yapılan saldırıları kınıyorum. Hayati öneme sahip sivil altyapıya yönelik bu tekrarlanan saldırılar, daha geniş bir bölgeyi istikrarsızlaştırmakla tehdit ediyor. Suudi Arabistan Krallığı hükümeti ve halkıyla tam bir dayanışma içindeyiz” diye yazdı.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu sözcüsü General Yahya Seri, dün gece Suudi koalisyonunun 24 Mart 2015’ten beri Yemen’e yaptığı saldırılara ve Yemen halkına uyguladığı ablukaya cevaben Suudi Arabistan’ın ARAMCO petrol tesislerine füze ve insansız uçaklarla operasyonlar yaptıklarını açıklamıştı.

Suudi Enreji Bakanlığı da dün Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Cidde’deki petrol rafinerisine düzenlediği insansız uçak saldırısı nedeniyle üretimde azalma yaşandığını açıklamıştı.