HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-03-2022 tarihinde, 08:26 saatinde eklendi
Kepazeliği savuşturmak
Kepazeliği savuşturmak
Hazal YALIN

İngiltere Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı, Rus şakacılar Vladimir Kuznetsov ve Aleksey Stolyarov tarafından işletildi.

İngiltere Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı, Rus şakacılar Vladimir Kuznetsov ve Aleksey Stolyarov tarafından işletildi.

Savunma Bakanının video kaydının ilk parçası 21 Mart’ta internete düşmüştü. Dün de tamamı yayınlandı.

Kuznetsov ve Stolyarov, daha önce aralarında Poroşenko, Erdoğan ve Stoltenberg’in olduğu pek çok devlet adamını da işletmişlerdi.

Şakacılar çok başarılı olunca, batılı devlet adamları görüşmelerini video konferans yoluyla yapma yoluna gitmişlerdi.

Ancak bunun da pek işe yaramadığı anlaşılıyor. Bu sayede Kuznetsov ve Stolyarov, görüşmeyi Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal adına yapmakla kalmamış, videosunu da kaydetmişler.

 

Birinci av: Wallace

Bakan görüşmeyi Polonya’da makam aracındayken yapıyor. Görüşme 22 dakika sürüyor. Ancak bunun 6 dakikası, şakacılar tarafından “İngiltere’nin ulusal güvenliğine zarar verebileceği” için kesilmiş.

Yalancı Şmıgal görüşmede “Rusya’ya karşı savunma için Ukrayna’nın nükleer programına devam etmek istediklerini” söylüyor.

Nükleer kulübünün bu silahlar konusunda kıskançlıkları ve başka ülkelere yayılmasının önüne geçmek için savaş dâhil her şeyi yapmaya hazır oldukları bilinir. Ama Wallace öyle görünmüyor, şöyle diyor: “Bunun Rusya’nın pek hoşuna gideceğini sanmıyorum.”

Şakacı ısrar ediyor: “Bunun anlıyoruz. Ama bu, bizi çok ilgilendiren meselelerden biri. Bu hususta yardım edebilseniz çok iyi olurdu. Bu çok önemli.”

Wallace cevap veriyor: “Peki, Sayın Başbakan, bu önemli sorularınızla ilgili başbakanımızla görüşmem gerek. Prensip olarak Ukrayna’yı yapacağı her tercihte bir dost olarak destekleyeceğiz.”

Bakan Ukrayna’ya 4 bin güdümlü tanksavar silahı gönderdiklerini, dahasının da yolda olduğunu, artık kendi stoklarının eridiğini de söylüyor.

Wallace, şakacılar kendisine bu tanksavar silahlarından şikâyet edince inciniyor ve bunların denenmiş silahlar olduğunu belirtiyor.

Wallace, hava sahasının kapatılması sorusuyla karşılaşınca Ukrayna’ya sevk ettikleri hava savunma silahlarının Stinger’lerden çok daha iyi olduğunu da söylemeyi ihmal etmiyor ve bunların, Ukrayna hava sahasını Rusya hava kuvvetlerine fiilen kapatabileceğini ileri sürüyor.

Aynı yerde “düşman topçusunu” özellikle Bayraktar 2’lerle vurabileceklerini de vurguluyor.

Bakan, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını istediklerini ve bu yüzden son birkaç yıldır “ülke Ruslarla mücadelede yeni bir aşamaya ulaşsın diye” Ukrayna’ya askeri danışmanlar gönderdiklerini de belirtiyor.

Görüşmenin en ilginç yerlerinden biri, Wallace’ın yalancı başbakana şu sorusu: “Şu anda Ukrayna anayasasında ülkenizin NATO karşısındaki yükümlülükleriyle ilgili bir kayıt da var. Anlıyorum, eğer Başkan Zelenskiy... Onun tarafsızlık ve NATO’ya girmekten vazgeçmekle ilgili konuştuğunu duydum; Ukrayna halkı bunu destekleyecek mi, ne düşünüyorsunuz?”

Yalancı başbakan, belli ki Wallace’ın beceremediğini ustalıkla yaparak soruyu ustalıklı bir diplomasiyle savuşturuyor.

Bakan, “İngiltere’nin Ukrayna’ya Odessa gibi bölgelerde yardım etmek için Karadeniz’e savaş gemileri göndermesinin mümkün olup olmadığını” sorunca, şu cevabı alıyor:

“Bildiğiniz gibi, Rusya’nın uçaklarına ve gemilerine açıktan saldırmaya niyetimiz yok, en azından bu aşamada. Bu soruya cevap vermem güç. Size, potansiyel olarak Karadeniz de dâhil olmak üzere gemilerle ve uçaklarla mücadele edebilecek her tür silahla yardımda bulunacağız.”

Geçen yıl Kırım açıklarına savaş gemilerini yürüttüklerini hatırlattıktan sonra Karadeniz konusunda da açıklık getiriyor: “Karadeniz sularına gireceğiz. Bu da epey yakında olacak. Ama Ukrayna sularına yaklaştıkça Ruslar bloke ediyor.

Wallace’ın, Zelenskiy’in yanına “önümüzdeki birkaç gün ve hafta boyunca” bir İngiliz diplomatını iliştirme talebi de dikkat çekici. Şakacı buna, “Önümüzdeki aşamada sizinle omuz omuza çarpışmayı umut ediyoruz,” diye cevap verince Wallace atılıyor:

“Daima Ukrayna’da sizinle olmaktan memnuniyet duyacağız. Ama kastettiğim şu. Eğer size ve Ukrayna’ya uygun ve imzalamaya hazır olduğunuz bir barış mutabakatı olacaksa, Büyük Britanya size yardımcı olmak için bütün opsiyonları mülahaza etmeye hazır, buna Ukrayna’da bulunmamız da dâhil. Polonya’da, Estonya’da, Litvanya’da birliklerimiz var. Sizinle Ukrayna’da olmaktan da memnunum. ... Biliyorsunuz, hatırlarsanız daha 2015’te ‘Orbital’ operasyonları çerçevesinde tatbikat merkezinde çalışmaları için 100 askeri personel göndermiştik. Her tür opsiyonu mülahaza edebiliriz.”

Şakacılar, İngiltere ve müttefiklerinin, Ukrayna’nın NATO meselesiyle ilgili ne düşündüklerini soruyorlar. Wallace, İngiltere’nin Ukrayna’nın NATO’ya girmesini en çok isteyen ülkelerden biri olduğunu, ancak bütün ülkeleri buna evet demeye zorlayamayacaklarını söylüyor. Ne var ki, esas önem taşıyan cümle şu:

“NATO’ya girmenizi her zaman istedik, bu yüzden gereken aşamaya ulaşabilmeniz için son beş yıldır size askeri uzmanlarımızı gönderdik. Bunda da başarılı oldunuz.”

Konuşmanın her cümlesi ayrı bir skandal. Örneğin şunlar: “Ama kimsenin sizi korkutmasını, mesela Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu tanımak gibi bir karar almaya zorlamasını istemiyoruz. Sizin bu Rus nazi ve haydutlarından kurtulmanız gerektiğine kesinkes inanıyoruz.”

Şakacılar, Rusya’nın demilitarizasyon talebini hatırlatarak, bu durumda İngiltere’nin gizlice silah sevkiyatı yapmasını ve bunları da Polonya’da saklamayı öneriyorlar. Ancak bakanın cevabı duyulmuyor; zira tam burada, şakacılar videoya şu notu düşmüşler: “Ne yazık ki görüşmenin bazı kısımları silindi, zira bunlar İngiltere’nin ulusal güvenliğine zarar verebilir.”

Wallace, yanında 20 İngiliz “gönüllü” ile birlikte paralı askerlik sözleşmesini iptal ederek Kiev’den kaçan ve basına demeç veren Jack Priday için de, “Basına demeç veren budalalardan sorumlu değilim,” diyor.

Wallace görüşmenin sonuna doğru bu nükleer silah meselesine geri dönüyor: “Nükleer silah temin etmeye... veya nükleer silah test etme düşüncenize gelince, ben olsam bu konuda çok dikkatli olurdum. Nükleer silahların yaygınlaştırılmaması anlaşmasına imza koyduk. Bu tamamen başka bir seviye. Bu yüzden, bu meselede çok dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum.”

Tam burada şakacılar kendilerini belli ediyorlar; muhtemelen bakan da bunu seziyor. Yüz hatlarını görmek çok eğlenceli olabilir.

 

İkinci av: İçişleri Bakanı Patel

Ama Kuznetsov ve Stolyarov’un muazzam medya hücumu burada bitmedi. Dün, iki şakacının 15 Mart’ta İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’i de işlettikleri ortaya çıktı.

Görüşmenin bir dakikalık video teaseri dün akşama doğru yayınlandı; tamamının yayınlanması için birkaç gün daha beklemek gerekecek.

Bu bölümde şakacılarla bakan arasındaki görüşme şöyle:

— Sayın Bakan, Putin ailelerinizi bizim milliyetçilerle korkutmaya çalışıyor, umarım aileleriniz bundan korkmayacaktır.

— Sayın Başbakan, bence kesinlikle haklısınız. Şunu da belirtmek isterim ki dün, insanlar Ukraynalıları yanlarına kabul etmekte ilgilerini gösterebilsinler diye bir mali destek programı başlattık.

— Hayır, kastettiğim, Putin’in “orada bir sürü banderacı, neonazi var” diye ailelerinizi, bütün dünyayı korkutmak için göstermek istediği gibi milliyetçi sayılan insanlar. Umarım İngiliz halkı onlardan korkmaz.

— Kesinlikle, korkmazlar, yardımda bulunma arzusu da gayet hissedilir durumda.

 

Sansür

Savunma Bakanı Ben Wallace’ın işletildiği videonun parçaları internete düşeli birkaç gün oldu, ancak Rusya dışında pek az yankı uyandırdı.

Bu, bir skandalın ötesinde açıkça savaş kışkırtıcılığını gösteren son derece önemli bir haberin bile yankılanacak ortam bulamayacağı kadar kesif bir medya sansüründen kaynaklanıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı YouTube’dan, “milli güvenliğe tehdit olduğu” gerekçesiyle videoyu kaldırmasını istedi.

Şakacılar, Patel’in video kaydında da İngiltere’nin ulusal çıkarlarını kollayacaklar mı, yakında öğreneceğiz.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’dan, İsrail uçaklarına S-300 müdahalesiyle ilgili açıklama 19-05-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: 1917 ve 1991 gibi bir yol ayrımındayız 15-05-2022 tarihinde eklendi
Rus büyükelçiden İsrailli milletvekillerine tepki 11-05-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Suriye’deki 30 noktayı İran’a teslim etti 10-05-2022 tarihinde eklendi
Savaş sonrası Rusya 06-05-2022 tarihinde eklendi
'Şimdi şikâyetinizi Cinsel Reform Birliği’ne götürün' 05-05-2022 tarihinde eklendi
Rusya'dan İsrail’in özür talebine cevap 04-05-2022 tarihinde eklendi
Ukrayna’ya silah sevkiyatları artarak sürüyor 14-04-2022 tarihinde eklendi
100’den fazla Rus uçağı Emirlikler’de mahsur 11-04-2022 tarihinde eklendi
Suudiler Rusya’yı karşısına almak istemiyor 29-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım