Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş

img
Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş YDH

Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’den kalkan bir uçağın ırkçı İsrail rejiminin işgali altında toprakları üzerinden Avrupa’ya gittiği bildirildi.
YDH- El Arabi el-Cedid’in haberine göre ırkçı İsrail rejiminin resmi televizyon kanalı Kan’ın askeri muhabiri Itay Blumental, Erbil’den kalkan bir sivil uçağın İsrail hava sahasından geçerek Avrupa’ya uçtuğunu açıkladı.

Itay Blumental adlı İsrailli muhabir, Irak Kürdistan Bölgesinin başkenti Erbil’den kalkan uçağın Ukrayna havayollarına ait Antonov tipi “UR – 82007” uçağın İsrail hava sahasından geçerken izlediği rotayı kişisel twitter hesabından paylaştı.

İran’ın geçtiğimiz ay Erbil’deki Mossad merkezini füzelerle vurmasından sonra vurulan yerin bir Kürt iş adamına ait olduğunu belirterek ırkçı İsrail rejiminin Erbil’de merkezinin olmadığını öne süren Katar’ın el-Arabi el-Cedid haber ajansı, bu haberle ilgili olarak “İsrail medyasının yakın zamanda İsrail ile Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin gelişimine dair birçok ayrıntıya yer vermesi dikkat çekicidir” yorumunu yaptı.

Haberde, Irak Kürdistan Bölgesi’nden havalanan Ukrayna havayollarına ait bir uçağın Avrupa’ya gitmek için neden İsrail hava sahasını kullandığı veya uçağın İsrail’e inip inmediği belirtilmedi.

İran geçtiğimiz ay Erbil’de Barzani ailesine yakın bir Kürt iş adamının villasını füzelerle vurmuş ve buranın ırkçı İsrail rejimi tarafından istihbarat merkezi olarak kullanıldığını açıklamıştı.

Irak Kürdistan Bölgesi yönetimi İsrail’le ilişkisinin olmadığını belirterek İran’ın iddialarını yalanlarken, ırkçı İsrail rejiminin Erbil saldırısıyla ilgili hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekici bulunmuştu.