Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor

img
Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor YDH

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin petrol gelirlerini merkezi hükümete teslim etmeyeceğini söylediği bildirildi.
YDH- Mehr haber ajansının Bağdat el-Youm’dan naklen bildirdiğine göre Irak Kürdistan Bölgesi meclisi milletvekillerinden Diyari Enver, Mesrur Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmeyeceğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Meclisi milletvekili Diyari Enver, Kürdistan Bölgesi’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı petrol anlaşmalarının Erbil’in petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmeyeceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Kürdistan Bölgesi’nin ne kadar petrol gelirine sahip olduğu yahut Kürdistan Bölgesi yetkililerinin Bağdat’a teslim edildiğini söyledikleri miktarın ne kadar olduğu konusunda bir netlik bulunmadığını belirten Enver, “Erbil’in ne kadar petrol ihraç ettiğini sadece Mesrur Barzani biliyor ve o Kürdistan Bölgesi’nin petrol dosyasını Irak merkezi hükümetine teslim etmek istemiyor” dedi.

Irak merkezi hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız bir devlet değil, Irak’a bağlı bir federal bölge olduğunu belirterek Erbil’in başka ülkelerle petrol satmasının yasa dışı olduğunu belirtiyor.