İsrailli bakan savaşın süresini açıkladı

img
İsrailli bakan savaşın süresini açıkladı YDH

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Gazze'deki savaşın ne kadar süreceğine ilişkin açıklamada bulundu.
YDH- İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki savaşı birkaç ay daha sürdüreceğini bildirdi.

Amerikan ABC kanalına konuşan Galant: "Temizlik operasyonlarını gerçekleştirmek ve teröristlerin karargahını yok etmek için birkaç ay boyunca Gazze'de savaşacağız" dedi.

"Gazze'deki savaşın en az iki ay daha mevcut yoğunlukla devam etmesini bekliyorum." diyen Galant Gazze'de sayıları 100'ün üzerinde olan İsrailli tutukluları kurtarmaya kararlı olduklarını söyledi.

İsrail, savaşın 59'uncu günü olan bu günde Gazze'nin kuzey ve güneyine ağır saldırılarda bulundu. Yalnızca son 24 saatte İsrail saldırılarında yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu geçtiğimiz pazar gecesi askeri operasyonlarını Gazze geneline genişlettiğini duyurmuştu.

İsrail ordusunun bu duyurusu öncesinde İsrail savaş uçakları kuzeydeki Cibaliya kampını hedef almış ve bu saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

İsrail'in son bir ay içinde defalarca bombaladığı kamp alanında, saldırının gerçekleştiği bölgenin yakınında 300 kişinin barındığı gelen haberler arasında.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehrinde de ağır bombardımanlar yaşandığı bildiriliyor. Geçtiğimiz pazar gecesi, Hamas savaşçılarının şehirden bir mil uzakta İsrail birlikleriyle savaştığına dair haberler yayımlandı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyinin tahliye edilmesi kararından sonra, burada yaşayan halkın üçte ikisi güneye göç etmek zorunda kalmıştı.

En son uygulanan ateşkesin cuma günü sona ermesinin ardından çatışmalar yeniden başlamıştı. Uzmanlar bu sebeple başka bir ateşkes umutlarının da azaldığını söylüyor. Bir hafta süren ateşkeste İsrail ve Hamas esir takası yapmıştı.

İsrail, Hamas'ın sözünü tutmadığını iddia ederek, bunu ateşkesin uzatılmamasının nedeni olarak gösteriyor. Ancak Hamas ise yaptığı açıklamalarda gerçekte İsrail’in tüm ateşkes önerilerini reddettiğini vurguluyor.Makaleler

Güncel