Beyaz Saray: Yemen’e gerekli cevabın verilmesini istiyoruz

img
Beyaz Saray: Yemen’e gerekli cevabın verilmesini istiyoruz YDH

ABD, Yemen'in saldırılarına uygun bir cevap bulmak için müttefikleriyle istişare ettiğini bildirdi.
YDH- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Yemen'in İsrail gemilerine yönelik saldırılarına uygun bir cevap bulmak için müttefikleriyle istişarede bulunduğunu söyledi.

Sullivan düzenlediği basın toplantısında şunları vurguladı: "Yükselen Husi tehdidiyle yalnızca ABD'nin değil, tüm dünyanın ilgilenmesi gerektiğini söyledik. Müttefiklerimizle istişarede bulunarak gerekli adımları atacağız."

Amerika'nın Gazze halkını başka ülkelere yerleştirme planıyla ilgili haberler konusunda ise henüz herhangi bir müzakere yapılmadığını söyledi.

Daha önce Yemen sahil güvenlik komutanı, Yemenlilerin Filistin halkını savunmak için sadece slogan atmakla yetinmeyeceklerini vurgulayarak, ülke güçlerinin gerekli imkanlara sahip olduğunu ve Kızıldeniz'i İsrail gemilerine mezarlığa çevireceklerini söylemişti.  

Yemen ordusu, pazar günkü saldırı haricinde İsrail’e ait gemilere çok sayıda başka operasyonlar da gerçekleştirmişti. Bu operasyonların ilkinde Yemen donanması, Kızıldeniz'de ‘Galaxy Leader’ isimli İsrail gemisini ele geçirmiş ve Yemen'in batısındaki Hudeyde limanına çekmişti.

Yemen silahlı kuvvetleri, ‘Aksa Tufanı’ başlangıcından bu yana işgal altındaki Filistin topraklarının güneyindeki Eilat limanını da defalarca drone ve füze saldırılarıyla hedef almıştı.Makaleler

Güncel