HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
06-06-2014 tarihinde, 21:04 saatinde eklendi
"Seçimler, krizin yönetimle halk arasındaki sorundan kaynaklanmadığının ispatı"
"Seçimler, krizin yönetimle halk arasındaki sorundan kaynaklanmadığının ispatı"
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suriye’deki seçimlerin bu ülkedeki krizin halkla yönetim arasında yaşanan sorundan kaynaklanmadığını gösterdiğini söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnanlı alimlerden Şeyh Mustafa el-Kasir’i anma törenleri münasebetiyle bir konuşma yaptı.

Lübnan’da ve bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nasrullah, Lübnan’da istikrarın korunmasına yarayacak en önemli etkenin dini ve siyasi diyalogun sürdürülmesi olduğunu söyledi.

Nasrullah, yeni cumhurbaşkanının seçilmesini Hizbullah ve Emel’in engellediğine dair suçlamaları reddederek Lübnan’da istikrar ve güvenliğin korunmasını istediklerini söyledi.

Uluslar arası toplum Suriye seçimlerini engellemek için her şeyi yaptı

Konuşmasının daha sonraki bölümlerinde Suriye’ye de değinen Nasrullah, birçok devletin kendi ülkelerinde yaşayan Suriyelilerin oy kullanmasına izin vermediğini ve Suriye’de seçimleri engellemek için elinden geleni yaptığını hatırlatarak Suriye seçimlerini “parodi” diye niteleyenlerin Suriye halkının iradesini müsadere etmeye çalıştığını söyledi.

Suriye halkının seçimlere gösterdiği yoğun ilgi ve katılımın bu ülke açısından büyük bir kazanım olduğunu belirten Nasrullah, muhaliflerin saldırı tehdidine rağmen katılımın yüksek olacağını bilen ülkelerin Suriyelilerin oy kullanmasını engellediğini söyledi.

Suriye seçimleri Suriye’deki sorunun yönetimle halk arasındaki bir sorun olmadığı gösterdi

Suriye’deki seçimlere katılımın büyüklüğünün herkesi şaşırttığını belirten Nasrullah, hiç kimsenin bu katılımı göz ardı edemeyeceğini ve tartışamayacağını belirterek “Suriye seçimleri, devletle halk arasındaki dayanışmayı ispat etti ve Suriye halkının geleceğini başa ülkelerin belirlemesine izin vermeyeceğini gösterdi” dedi.

Seçimlerin Suriye liderliğinin sahip olduğu halk desteğini gösterdiğini ve bu ülkedeki sorunun yönetimle halk arasındaki bir sorun olmadığını ispat ettiğini belirten Nasrullah, “Suriye seçimleri halkın bir bildirisidir ve halk Suriye’ye yönelik savaşın hezimete uğradığı mesajını vermiştir. Bundan sonra siyasi çözümden söz edecek hiç kimse seçim sonuçlarını göz ardı edemez” dedi.

Siyasi çözüm Beşşar Esed’le başlar, Esed’le biter

“Suriye seçimleri, göstermiştir ki siyasi çözüm Esed’le başlar ve Esed’le biter. Suriye’de siyasi çözüm seçimler dikkate alınarak tekfirci gruplara verilen desteğin durdurulması ve savaşın sona erdirilmesiyle başlar” diyen Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah, silahlı gruplara hitaben de “Tüm silahlı gruplara sesleniyorum, sizin Suriye’deki savaşınızın hiçbir ufku yok, bu savaşın Suriye’nin tahrip olmasından ve kan akmasından başka bir getirisi yok” dedi.

Tüm silahlı gruplara barışa ve diyaloga yönelme çağrısı yapan Nasrullah, sürdürülen savaşın hiç kimseye bir faydasının olmadığını söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan’da 9 ay sonra hükümet kuruldu 31-01-2019 tarihinde eklendi
Hariri’nin kardeşinden gizli Şam ziyareti 22-01-2019 tarihinde eklendi
Mossad’ın kaygıları Lübnan savaşını önledi 10-12-2018 tarihinde eklendi
Lübnan ordusu alarma geçti, İsrail geri adım attı 09-12-2018 tarihinde eklendi
Hizbullah: Hariri seçim sonuçlarını görmezden geliyor 25-11-2018 tarihinde eklendi
Hizbullah: Sadece Suriye hükümeti isterse çekiliriz 09-06-2018 tarihinde eklendi
İsrail basını: Nasrullah’ın söylediği doğruya daha yakın 15-05-2018 tarihinde eklendi
Lübnan’da Direniş’in seçim zaferi 07-05-2018 tarihinde eklendi
Mişel Aun: İsrail gevezeliği önemli değil 12-02-2018 tarihinde eklendi
ABD’den Hizbullah açıklaması 12-02-2018 tarihinde eklendi
Güncel
01:05 (01.02.2019)
El Cezire: Amerikan senatosu, Trump'ın Suriye ve Afganistan'dan asker çekme kararını engelleyen bir değişikliği kabul etti.
22:33 (31.01.2019)
Görgü tanıkları: Suudi-Emirlikler koalisyonuna ait uçaklar, Yemen'in başkenti Sana'nın Sa'van bölgesine 3 saldırı yaptı.
16:44 (31.01.2019)
Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon, 2014-2018 yılları arasındaki operasyonlarında 1190 sivilin öldüğünü açıkladı.
15:49 (31.01.2019)
Amerika ve Suriye Demokratik Güçleri, 10 kamyondan oluşan insani yardım konvoyunun Hüseyniye köyünden Deyr Zor'un Hecin beldesine ulaşmasını engelledi.
16:56 (29.01.2019)
Mısır İçişleri Bakanlığı: Sabotaj eylemleri hazırlığında olan 54 İhvan üyesi yakalandı.
20:42 (25.01.2019)
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani: 2014'ten bu yana 45 bin Afgan güvenlik görevlisi öldürüldü.
00:08 (24.01.2019)
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: İran İslam Cumhuriyeti, Washington'un yasadışı müdahalesine karşı Venezüela halkını ve yasal hükümetini destekliyor.
23:43 (22.01.2019)
Hmeymim'deki Rusya Barış Merkezi: 400 Nusra militanı İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinde Suriye ordusu mevzilerine saldırdı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Adana mutabakatı, Türkiye’nin 'berat belgesi'
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım