HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-11-2018 tarihinde, 18:29 saatinde eklendi
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir
Hazal YALIN

Rusya basını, Türkiye ile ilişkilerde kriz yaşanabileceği uyarısı yapıyor.

15 Kasım’daNezavisimaya Gazeta’daVladimir Muhin imzasıyla yayınlanan ve en azından üç gün boyunca gazetenin internet sitesinde manşette tutulan makale, önemli ve ilginç.[i]

Nezavisimaya Gazeta, Kommersant gibi daha ziyade bağımsız bir editoryal çizgi izlemeye çalışan bir yayın organı; yani makalenin ciddi bir gözlemniteliği taşıdığını kabul edebiliriz. 

Makalede Rusya’nın Türkiye’ye yönelik endişelerine yer veriliyor. Üstelik Muhin’e göre bu endişeler kısa, hatta çok kısa vadede gerçekleşme potansiyeli taşıyor: 

“Putin’in 19 Kasım’da Türkiye’ye yapması planlanan ziyareti, Rusya’nın askeri-iktisadi ve jeopolitik çıkarlarıylailgili olaylar gölgeleyebilir. Bu, İdlib’de Başar Esad’ın birlikleriyle aşırılıkçı militan grupları arasındaki askeri hareketliliğin gerginleşmesinden başka, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almama yönünde olası kararınıkapsıyor.” 

Muhin makalesinde, Ankara ve Moskova arasında Soçi’de mutabık kalınan İdlib gerilimi azaltma bölgesinde 15-20 km derinliğinde silahsızlandırılmış bölgesinin halen mevcut olmadığını hatırlatıyor. Erdoğan bu mutabakatta, 15 Ekim’e kadar Türkiye’nin bu misyonu yerine getireceğini ilan etmesine rağmen ek süre talep ettive kendi tarafından güvenliği temin edemeyeceğini söyleyerek ortak devriye programını da erteledi

Muhin’e göre:

“Türkiye güya tarafsızlığı gözetiyor; ancak militanların temel kuvvetleri halen doğrudan doğruya bu ülke tarafından besleniyor.” 

Muhin, Ankara’nın yakınlarda ABD ile ilişkileri normalleştirmekararı almış olmasının, Moskova ile ilişkilere daha güçlü gölge düşürebileceğinivurguluyor. Muhin özellikle Anadolu Ajansıtarafından 14 Kasım’da geçilen bir haber yoruma dikkat çekiyor.[ii](Bu haberin, AA’nın Rusça ve Türkçe bloglarına girerken İngilizce çevirisinin yapılmamış olması tuhaf. Rusça çeviri ise, gözlerinden kaçmasın diye bilhassa konulduğu izlenimi veriyor.) 

Söz konusu haberde şöyle deniyor: 

“Türkiye, beklentilerini karşılaması şartıyla hava savunma sistemi alımında Rusya gibi ABD’nin teklifine de açık olduğunu çeşitli düzeyde yinelemişti. ABD tarafı da Türkiye’ye Patriot sistemlerinin satışına ilişkin teklifini sunma hazırlığına başlamıştı. … ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’ye Patriot füzesi satışı için Kongre’den istediği yetki çerçevesi onayını aralık ayında alabileceği bildiriliyor.”

Anlaşılan ortada epeyce garip bir durum var. Hatırlanacağı gibi Erdoğan iktidarı Rusya ile S-400’ler için anlaşmış ve kaporada ödemişti. İlk parti teslimatının da bir yıl içinde yapılması bekleniyordu. 

Sözleşmenin iptali durumunda ceza ödemesi de gündeme gelecek. Ama Nezavisimaya Gazeta’nın görüştüğü askeri uzman, albay Şamil Gareyev’e göre bu ceza ödemesini “[ABD ile] diğer askeri teknik alışverişler ve jeopolitik projeler yoluyla telafi edebilir.” 

“Normalleşme”nin Suriye ve Kürt ayağı ise aynı ölçüde dikkat çekici. Muhin, rahip Branson’ın tahliyesinden sonra ABD’nin yaptırımları kaldırdığını, üç PKK liderinin başına ödül koyduğunu ve Suriye’de Menbiç bölgesinde ortak devriyelere çıktığını hatırlatıyor ve ekliyor: “Washington açısından, Erdoğan rejimine Fırat’ın doğusunda kuzey Suriye’nin işgaline girişmesi için imkânlar sağlayan başka tercihler de beklenebilir.”

İdlib’de askeri yoğunlaşmalar ve militanlarla hükümet kuvvetleri arasında gerilim de giderek artıyor. Muhin’e göre “Moskova’nın, Esad kuvvetlerinin İdlib’deki aşırılıkçıları yok etmesine yardım edip etmeyeceği belli değil.”Ancak İran bu meselede Suriye’nin gerçek bir müttefikidurumunda ve bu da ABD ve İsrail’i öfkelendiriyor. 

Muhin, okurun dikkatini, İran’a karşı yeniden işletilen Amerikan ambargosunda Türkiye’ye ayrıcalık tanınmış olmasına çekiyor. İnternet portalı kurdistan.ru’nun haberine bakılırsa, ambargo sürecinde bir ABD heyeti Ankara’yı ziyaret ederek İran’dan petrol alımını durdurmasını, buna karşılık enerji ihtiyaçlarını karşılamak için Irak Kürdistanı’ndan petrol ve doğalgaz almasını teklif etti.Bu son derece önemli bilgi, eğer doğruysa, sadece bölgedeki siyasi ve askeri denklemler açısından değil, enerji denklemleri açısından da Rusya’yı doğrudan ilgilendiriyor. 

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırka yakın çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor.@Hazal_Yalin

 


[i]VladimirMuhin, Анкара откажется от С-400 в пользу американских ракет Patriot. http://www.ng.ru/politics/2018-11-15/1_7440_ankara.html

[ii]AA, ABD’liüstdüzeyyetkili: ABD’deHalkbank’aaçılmış davayok. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdli-ust-duzey-yetkili-abdde-halkbanka-acilmis-dava-yok/1311308

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Arhangelsk’te patlama. Gerçekte ne oldu? 19-08-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım