HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
08-01-2020 tarihinde, 00:54 saatinde eklendi
Putin: Suriye’de hayat yeniden doğuyor
Putin: Suriye’de hayat yeniden doğuyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şam’ı Ziyaret ederek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görüştü.

YDH- Tass haber ajansının bildirdiğinde göre Putin, Esad ile birlikte gittiği, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin Şam'daki yerel karargâhında, Rusya ve Suriye silahlı kuvvetlerinin ortak faaliyetlerinin, en tehlikeli terörist çete başlarının tasfiyesine imkân vermekte olduğunu söyledi. 

Bu karargâha gidilmesi, görüntülenmesi ve fotoğraflanması da, baştan sona bir mesajlar silsilesi olan ziyaretin en önemli kesitlerinden. 

Putin şöyle dedi: "Rusya hava ve uzay kuvvetlerinin pilotları keşif yapıyor ve istihbarat topluyor, Suriye ordusunun faaliyetlerine destek oluyorlar. Ortak faaliyetler, en tehlikeli çete başlarının tasfiyesine imkân sağlıyor. Askeri inzibat personeli, Golan tepelerinde, Palmira'da, Halep'te ve Suriye'nin diğer bölgelerinde başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyorlar. Antiterör görevleri, özel operasyon güçleri tarafından başarıyla yerine getiriliyor." 

Putin, Suriye'deki Rusya ordu birliklerinin yeni yılını ve Noel’ini de, “Bu bayramları yakınlarınızdan, memleketinizden uzakta karşılıyorsunuz. Evinizden uzakta öz vatanınızı savunuyorsunuz" diyerek kutladı. 

Putin, Suriye'deki Rusya askeri personelinin sadece Suriye halkına yardım etmediğinin; aynı zamanda kendi vatanlarını da teröristlere karşı savunduklarının altını çizdi. 

“Burada, Suriye'de, sadece Sureye halkına terörist çete ve gruplardan kurtulmaları için yardım görevini yerine getirmiyorsunuz. Burada, Suriye'de, militanların Rusya'ya ve bizimle komşu devletlere sızmalarına izim vermeyerek öz vatanınızı da savunuyorsunuz,” diyen Putin, Suriye'deki Rusya askeri personel ve komutanlarına askeri görevlerini hiçbir art niyet gütmeden yerine getirdikleri için teşekkür etti: 

“Rusya, yakınlarınız, sizinle gurur duyuyorlar, sizin için en iyi dileklerini sunuyorlar. Rusya deniz kuvvetleri de Suriye kıyılarında Akdeniz'deki milli menfaatlerimizi başarıyla korumaya devam ediyorlar," diyen Putin, Rusya Federasyonu başkumandanı olarak sıhhiyecilere de özel teşekkürlerini sundu. 

Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmesi esnasında da, Suriye'deki durumun iyiye gittiğini; ama bütün bölgedeki durumun karmaşıklaştığını belirtti. Putin şu ifadeleri kullandı: 

“Bugün Şam'da dolaşırken beni mutlu eden şu: Hayat yeniden doğuyor. Caddelerde pek çok araç gördüm, dükkânlar çalışıyor, kafeler, restoranlar çalışıyor." 

Rusya ve Suriye ordularının ortak faaliyetleri sayesinde durumun düzeldiğini belirten Putin şöyle dedi: 

"Durum sadece köklü bir şekilde değişmekle kalmadı, ayrıca Suriye devletlinin, tek ve bütün bir devletin yeniden tesis edildiğine de şahitlik ediyoruz." 

Putin sözlerini şöyle tamamladı: "Ama ülkenin kuzeyinde, doğusunda ve kuzeybatısında hâlâ pek çok sorun var. Suriye ekonomisinin yeniden ayağa kaldırılması açısından da yapacak çok şey var."

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım