HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
04/10/2010 tarihinde, 12:43 saatinde eklendi
Lübnanlı Sünnilerden Ayetullah Hamenei’nin fetvasına destek
YDH- Lübnanlı Sünni alimler, İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei’nin sahabe ve peygamber eşlerine yönelik hakaretin haram olduğuna dair fetvasından memnuniyet duyduklarını açıkladı.

YDH- Lübnanlı Sünni alimler, İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei’nin sahabe ve peygamber eşlerine yönelik hakaretin haram olduğuna dair fetvasından memnuniyet duyduklarını açıkladı.

 

Hizbullah’ın yayın organı el-İntikad’ın haberine göre Trablus Müftüsü Malik eş-Şiar, Şiilerle Sünniler arasında her alanda ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirterek İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei’nin sahabelere ve peygamber hanımlarına yönelik hakaretlerin haram olduğuna ilişkin fetvasını takdirle karşıladıklarını söyledi ve “Hepimiz bu yönde adımlar atmalı ve ihtilafların ve fitnelerin kökünü kurutmalıyız” dedi.

 

Peygamber sahabelerine yönelik hakaretlerin haram olduğuna ilişkin fetvanın İran’daki en yüksek dini otorite olan İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei tarafından verilmiş olmasının son derece önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Malik eş-Şiar, “Şiilerle Sünniler arasında fitne çıkarmak için fırsat kollayan kişiler bulunmaktadır. Her iki tarafın da bunun önüne geçebilmek için çaba göstermesi gerekir” dedi.

 

Lübnan’ın güneyindeki Sayda kentinin önde gelen Sünni alimlerinden Kudüs Camii İmamı Şeyh Mahir Hammud da Ayetullah Hameni’nin konuyla ilgili fetvasına değinerek “bu fetva, İslam ülkeleri arasında patlama noktasına gelen fitneyi ortadan kaldırabilecek bir adımdır. Son yaşanan olaylar göstermektedir ki eğer bu fetva olmasaydı Şii ve Sünni toplumları mezhebi çıkacak mezhebi fitneye hazırlık yapıyor olacaktı” dedi.

 

Mezhebi fitnenin Batı’nın ve Amerika’nın elinde bir silah olduğunu belirten Şeyh Mahir Hammud, “Bu fitne, İran’ın Suriye ve Lübnan Direnişi’nin yanında duran özel konumu karşısında onların sahip olduğu tek silahtır” diye konuştu.

 

Lübnan Ümmet Hareketi Lideri Şeyh Şeyh Abdunnasır el-Cebri de el-Menar televizyonuna verdiği demeçte Ayetullah Hamenei’nin sahabelere ve peygamber hanımlarına yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanılmasının haram olduğuna ilişkin fetvasının takdire değer olduğunu belirterek “İslam ümmetinin liderlerinin bilinci, Amerika ve İsrail’in Lübnan’da mezhebi fitne çıkarmak için geliştirdiği tüm projeleri etkisiz kılacaktır” diye konuştu.

 

Direniş’e destek veren Sünni Heyet’in Başkanı Mahir Mezher, Ayetullah Hamenei’nin bu fetvayla uzak görüşlülüğünü ve ilmini ortaya koyduğunu belirterek “İmam Hamenei, İslam ümmetine liderli konusunda tüm özellikleri taşımaktadır” derken Mübelliğler Cemiyeti Mürşidi Şeyh Muhammed Ebu’l Kata da Ayetulah Hamenei’nin fetvasından yararlanarak İslam ümmetinin düşmanlarının eline fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Akkar bölgesi Müslüman Alimler Birliği de Ayetullah Hamenei’nin bu fetvasının Müslümanların vahdeti yönünde bir köprü olduğunu belirterek “Ayetullah Hamenei adil bir imam ve mümin ve takvalı bir liderdir” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

Öte yandan el-Hayat gazetesinin haberine göre Ezher Şeyhi Ahmed el-Hatib, Ayetullah Hamenei’nin sahabelere hakaretin haram olduğuna ilişkin fetvası konusunda bir açıklamada bulunarak İslam dünyasının büyük alimlerinden ve Şii dünyasının büyük mercilerinden biri tarafından verilmiş olmasının bu fetvanın önemini arttırdığını belirtti ve Müslümanlar arasındaki vahdeti güçlendiren bu fetvasından dolayı Ayetullah Hamenei’ye teşekkür ettiğini söyledi.

 

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım